TRT ve ATV kanallarındaki 'Kuruluş Osman', 'Payitaht Abdülhamid' ve 'Yüzyıllık Mühür' dizi serilerindeki kahramanlarla anti-kahramanların arketipsel açıdan incelemesi
Archita review of anti-heroes with heroes in the series 'Kuruluş Osman', 'Payitaht Abdülhamid' and 'Yüzyıllık Mühür' on TRT and ATV channels
  1. Tez No: 673820
  2. Yazar: MUHAMMET ONUR GÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR DURMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmada TRT kanalında yayınlanan Payitaht Abdülhamid, Yüzyıllık Mühür (Genç Kahramanlar, Kadın Kahramanlar, Gayrimüslim Kahramlar) ve ATV kanalında yayınlanan Kuruluş Osman televizyon dizilerindeki kahramanlarla anti-kahramanların halk bilimi açısından incelenmesi yapılmıştır. Çalışmada Jung'un Arketip modellendirmesi, anti-kahraman kavramı ve Lord Raglan'ın Geleneksel Kahraman Kalıbı, karakterleri inceleme metodolojisi olarak kullanılmıştır. Çalışmadaki amaç, üç farklı dizinin yalnızca birinci sezonları dahil olmak üzere izlenen toplamda elli dokuz bölüm, yüz on sekiz saat boyunca Jung'un Arketip modellemesinin ve anti-kahraman modellerinin halk bilimi malzemeleri yoluyla (sözlü gelenek malzemeleri, âşıklık geleneği, efsaneler, destanlar, tarihi karakterler) izleyiciye sunuluş şeklinin açıklanması ve söz konusu modellendirmelerinin Türk televizyonlarında da kullanıldığının ispatlanmasıdır. Çalışma boyunca söz konusu modellemelerden herhangi birinde yer alan karakterlerin dahil olduğu grup, alt maddesi ve bu maddeye dahil olma nedenleri açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the heroes and anti-heroes of Payitaht Abdülhamid, Yüzyıllık Mühür (Genç Kahramanlar, Kadın Kahramanlar, Gayrimüslim Kahramanlar) and Atv channel Kuruluş Osman television series were examined from a folklore point of view. In the study, Jung's Archetypal modeling, the concept of anti-hero and Lord Raglan's Traditional Hero Mold were used as methodologies for examining characters. The aim of the study is to explain the fifty-nine episodes of three different series, including only the first seasons, the way Jung's Archetypal modeling and anti-hero models are presented to the audience through folk-science materials (oral traditions, tradition of love, legends, epics, historical characters) for a hundred and eighteen hours, and to prove that such modeling is also used on Turkish television. During the study, the group, sub-item and reasons for inclusion in any of these models were explained.