Besinsel yağ asitlerinin (Pimpla turionellae) (Hymenoptera ıchneumonidae) ergin dişilerinin yağ asidi bileşimine etkileri
The effect of dietary fatty acids on fatty acid composition of adult females of (Pimola turionellae) (Hymenoptera icheneumonidae)
  1. Tez No: 67386
  2. Yazar: Z. ÜLYA NURULLAHOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. YAŞAR AKSOYLAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Besinsel yağ asitlerinin Pimpla turionellae ergin dişilerinin 15., 25. ve 35. günlerdeki total lipid, total yağ asidi ve yağ asidi bileşimine etkileri kimyasal yapısı belirli sentetik besin kullanılarak incelenmiştir. Doğal besin, sentetik temel besin ve dört farklı sentetik besin kullanılmıştır. Sentetik temel besinden stearik - palmitik, oleik, linoleik ve linolenik asitlerin tek tek veya tamamen çıkarılması total lipid, total yağ asidi ve yağ asidi bileşimini önemli derecede etkilememiştir. Dişilerin yağ asidi bileşiminde yaşa bağlı olarak meydana gelen değişiklikler yumurta verimi için gerekli enerji ihtiyacının değişmesi ile açıklanabilir.ANAHTAR KELİMELER: Hymenoptera, Ichneumonidae, Pimpla turionellae, ergin besini, besinsel yağ asitleri, total lipid, total yağ asidi, yağ asidi bileşimi. m
Özet (Çeviri)
The effects of dietary fatty acids on total lipid, total fatty acid and fatty acid composition of adult females of Pimpla turionellae at 15th, 25th and 35th days by using chemically defined synthetic diets were investigated. Natural diet, basic synthetic diet and four different synthetic diets were used. Single omission of stearic - palmitic, oleic, linoleic and Iinolenic acids or omission of all the fatty acids from the basic synthetic diet did not affect total lipid, total fatty acid and fatty acid composition significantly. Changes in the fatty acid compositions by the age of females could be explained by varying requirements of energy for egg production.KEY WORDS: Hymenoptera, Ichneumonidae, Pimpla turionellae, diet for adults, dietary fatty acids, total lipid, total fatty acids, fatty acid composition. IV