Turizm kenti Safranbolu'nun Osmanlı'dan günümüze gelen kültürel miras değerlerinden el sanatlarının araştırılması
Tourism city of Safranbolu, researching handicrafts from cultural heritage vasues from the Ottoman to the present
  1. Tez No: 673871
  2. Yazar: DUYGU ERSÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Turizm, Crafts, Tourism
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel Miras Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
İnsanoǧlu var olduǧundan beri doǧa koşullarını kullanarak kendi ihtiyaçlarını karşılamak için araç-gereçler yapmıştır. Bu şekilde ortaya çıkan somut olmayan kültürel miras değerlerinden el sanatları, zamanla gelişerek ve çevre şartlarına göre deǧişimler göstererek ortaya çıktıǧı toplumun kimliğini, duygularını, sanatsal değerlerini ve kültürel özelliklerini yansıtarak geleneksel hale gelmiştir. El sanatları üretildikleri döneme tanıklık eden belgeler olarak geleceǧimize ışık tutan ve geçmişimizle baǧlantı kurmamızı saǧlayan turizm deǧerleri olmaları bakımından da ayrıca önem taşımaktadır. Türkiye'nin Karadeniz Bölgesinin batı bölümünde bulunan, Karabük iline bağlı Safranbolu ilçesi; sahip olduğu zengin kültürel mirası ve doğal turistik değerleri ile tanınmaktadır. Bu çalışmada ki amaç; Osmanlı kenti Safranbolu'da, Osmanlı Dönemi'nde yapılan ve bugün günümüzde de devam eden el sanatlarını tespit etmek, durumları hakkında bilgi almak ve unutulmuş olan sanatların kaybolma sebeplerini öğrenerek şuan mevcut sanatların aynı kaderi yaşamasını önlemek için öneriler getirmektir. Nitel araştırma tekniklerinden yarı yapılandırılmış görüşme ile yerinde gözlem yöntemleriyle günümüzde Safranbolu Eski Çarşı denilen bölgede; bakırcı ve kalaycı sanatının aynı kişi tarafından yapılmakta olduğu, 3 demirci ustasının, 2 çilingir ustasının, 1 sobacı ustasının ve 1 yemeni ustasının var olduğu sonucuna ulaşılmış ve bu ustalar ile görüşmeler yapılmıştır. Günümüzde oldukça popüler olan kültür turizminde geleneksel sanatların ve ürünlerin turistler tarafından ilgi çektiği bilinmektedir. Sayıları oldukça az kalan ve son ustaları ile var olma mücadelesi veren bu sanatların çeşitli çalışmalarla turizme kazandırılması, bu sanatların devam etmesi ve ilgi çekmesi üzerinde oldukça etkili olabileceği görüşüne varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Since its existence, mankind has made tools and equipment to meet its own needs by using natural conditions. Handicrafts, one of the intangible cultural heritage values that emerged in this way, have developed over time and changed according to environmental conditions, and have become traditional by reflecting the identity, emotions, artistic values and cultural characteristics of the society in which they emerged. Handicrafts are also important in terms of being tourism values that shed light on our future and enable us to connect with our past as documents witnessing the period in which they were produced. Safranbolu district of Karabuk province, located in the western part of Turkey's Black Sea Region; It is known for its rich cultural heritage and natural touristic values. The aim of this study; The aim is to identify the handicrafts that were made in the Ottoman period and continue today in the Ottoman city of Safranbolu, to get information about their status and to learn the reasons for the disappearance of the forgotten arts and to make suggestions to prevent the same fate as the existing arts. In the area called Safranbolu Old Bazaar today, with semi-structured interview and on-site observation methods; It was concluded that the art of coppersmith and tinsmith was made by the same person, there were 3 blacksmith masters, 2 locksmith masters, 1 stove master and 1 Yemeni master, and interviews were made with these masters.