Knowledge, attitude, and practice towards female genital mutilation among Somali female students in Ankara and Istanbul - Turkey
İstanbul ve Ankara'daki Somali'li kız öğrencilerin-kadın sünneti konusundaki bilgi, tutum ve uygulamaları
  1. Tez No: 673872
  2. Yazar: BUSHRA MOHAMED ISMAIL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE NİLÜFER ÖZAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Amaç: Kadın-Sünneti(KS), tıbbi olmayan nedenlerle, kadın cinsel organlarının kısmen veya tamamen kesilmesidir. Bu büyük bir halk sağlığı sorunudur ve uluslararası alanda bir insan-hakları-ihlali olarak kabul edilmektedir. Araştırmamızda; 2019-2020 eğitim-öğretim yılında Ankara ve İstanbul'da öğrenim gören Somalili öğrencilerin kadın-sünneti hakkındaki bilgi-tutum-uygulamalarının incelenmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve yöntem: Araştırma için Marmara Üniversitesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu'ndan (13.09.2019/09.2019.790) onay alınmış ve her bir katılımcı bilgilendirilerek onamları alınmıştır. Bu kesitsel çalışmanın verileri, Ankara ve İstanbul'da öğrenim gören Somalili öğrencilerden; sosyo-demografik özellikler, FGM hakkında bilgi, tutum ve davranış sorularını içeren, yapılandırılmış bir anket kullanılarak, yüz yüze görüşmeler yoluyla veri toplanmıştır. Örneklem büyüklüğü 315 öğrenci (N=461, YÖK-2019) olarak hesaplanmış ve örneklem; tabakalı-sistematik- küme-örnekleme yöntemi kullanılarak seçilmiştir. Veriler SPSS 11.0 ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Female Genital Mutilation (FGM) is the partial or total cutting of female external genitalia for non-medical reasons. It is a major public health problem and internationally recognized as a human rights violation. Our study aimed to examine the knowledge- attitudes, and practice of FGM in Somali girls studying in Ankara and Istanbul during the year 2019-2020. Materials and methods: Data of this cross-sectional study was gathered from Somali girls studying in Ankara/Istanbul through face-to-face interviews using a structured questionnaire containing; socio-demographic, FGM's knowledge- attitudes, and support items. The study sample size was calculated as 315, and the sample selected using the stratified–systemic-cluster-sample-selection method. Data analyzed by SPSS 11.0.