Servikal headgear destekli twin block ile konvansiyonel twin block apareyinin etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of therapeutic effects of cervical headgear-twin block and conventional twin block appliances
  1. Tez No: 673878
  2. Yazar: BEYTULLAH GÜLSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ALİ YAVAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Amaç: Büyüme gelişim dönemindeki, sınıf II malokluzyona sahip bireylerde geleneksel Twin Blok (TB) ile Servikal Headgear-Twin Blok apareylerinin (SHG-TB) dentoalveolar, iskelet ve yumuşak dokular üzerindeki etkilerinin karşılaştırılmasıdır. Materyal ve Metod: Retrospektif dizaynlı çalışmanın verilerini; Adıyaman Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim dalındaki radyograf ve fotoğraf kayıtları oluşturmaktadır. Mandibular retrognati kaynaklı sınıf II bölüm I anomaliye sahip hastaların tedavilerine göre bireyler iki gruba ayrılmıştır. Birinci grup; TB apareyi ile tedavi edilen 15 bireyden (9 kız, 6 erkek, ortalama yaş: 12.34±1,23) oluşurken, ikinci grup SHG-TB apareyi ile tedavi edilen 16 bireyden (9 kız, 7 erkek, ortalama yaş: 12.50±1,30) oluşmuştur. Tedavi etkilerinin, büyümeden ayırt edilebilmesi için arşivden tedavi edilmemiş 15 bireyden (9 kız, 6 erkek, ortalama yaş: 11.82±1,16) oluşan kontrol grubu çalışmaya dahil edilmiştir. Bulgular: Tedavi gruplarında interdental (overjet) ve maksillo-mandibular (ANB, Witts) ölçümlerde istatistiksel olarak anlamlı (p0.05). Alt keserler, TB grubunda, kontrol grubuna göre anlamlı proklinasyon (IMPA) (p0.05) bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to compare the effects of conventional twin block (TB) and cervical headgear-twin block appliances (SHG-TB) on the dentoalveolar, skeleton and soft tissues in individuals with class II malocclusion in growth and development period. Methods: The data of this retrospective study consists of radiograph and photographic records of the patients in Adıyaman University Faculty of Dentistry, Department of Orthodontics. Individuals were divided into two groups according to the treatment of patients with class II division I anomaly caused by mandibular retrognathia. First group consisted of 15 individuals (9 girls, 6 boys, mean age: 12.34±1.23) treated with TB appliance, while the second group consisted of 16 individuals (9 girls, 7 boys, mean age: 12.50±1.30) treated with SHG-TB appliances, which is a combination of cervical headgear and TB appliances. In order to distinguish treatment effects from growth, a control group of 15 untreated individuals (9 girls, 6 boys, mean age: 11.82±1.16) from the archive was included in the study. Results: There was a statistically significant (p0.05). While lower incisors showed significant proclination (IMPA) (p0.05) was found in the SHG-TB group.