Bir dıfférance eylemi olarak Sevim Burak'ın dramatik metinleri
Sevim Burak's dramatic texts as an act of différance
- Tez No: 673877
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU TOKSOY ÇEBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tiyatro Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tiyatro Kuramları, Eleştiri ve Dramaturgi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Postyapısalcı felsefeye göre var olmayanı hiçlikle özdeşleştirmiş metafizik düşünme sistemi tarafından kuşatılmış bir dünyada yaşamaktayız. Hayatımızın söylemsel dayatmalarla belirlendiği bu dünyada bize ait olamayan bir dili kullanmaya mecbur edildik. Fakat Jacques Derrida'nın da kabul ettiği gibi metafizikten kaçmak şu an için mümkün değildir. Bunun yerine yapılabilecek tek şey sürekli kaçan bir dil, bir kaçış dili icat etmektir. Sevim Burak dilin sınırlarını zorlayan, dili radikal bir biçimde kullanan bir yazar olarak bilinir. Yazma edimi aracılığıyla metafizik dil(d/l)e ötekileştirilmiş/silinmiş/sus(turul)muş olanların yokluğuna işaret etmeyi amaçlayan Sevim Burak'ın kendine özgü yazma deneyimi, böyle bir kaçış dili icat etmek ve böylece metafizik Gerçek(lik)'ten kendi“gerçek”ine doğru kaçış halinde/yolda olmak üzerine kuruludur. Bu çalışmadaki temel sav, Sevim Burak'ın, metafizikle kuşatılmışlığının farkında olan ve sürekli onun Gerçek(lik)'inden kaçan bir kaçış dili icat ederek, dramatik metinlerinde Derrida'nın kullandığı anlamda différance'ın (anlamın ötelenmesi ve ertelenmesi) açığa çıkması için gerekli ortamı hazırlayarak, bu metinleri bir différance eylemi olarak kurmasıdır. Bu savdan hareketle Derrida'nın différance“tanımlaması”incelenerek, Sevim Burak'ın dramatik metinlerinin différance eylemine dönüşecek biçimde nasıl örgütlendiği ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
According to post-structuralist philosophy, we are living in a world which is surrounded by the metaphysical thinking system in which nonexistence is equivalent to nothingness. In this world where our lives are defined by discoursal impositions, we are forced into a language which cannot belong to us. As Jacques Derrida also acknowledges, however, it is not possible to escape from the metaphysics for the time being. The only thing that can be done, instead, is to invent a language which perpetually escapes, namely, a language of escape. The writing experience unique to Sevim Burak, who aims to point to the absence of ones who are otherised/erased/silen(t/ced) in/with the language of metaphysics with her act of writing, develops on the idea of inventing such a language of escape, and thus being in a constant escape/journey from the metaphysical Real(ity) towards her own“real”. This study argues that by inventing a language of escape which is aware of its position as surrounded by the metaphysics and constantly escapes from its Real(ity), Sevim Burak prepares the ground in her dramatic texts for the disclosure of différance (difference and deferral of meaning) in the Derridean sense, thus constructing these texts as an act of différance. Analysing Jacques Derrida's“definition”of différance with reference to this argument, then, the study aims to figure out how the dramatic texts of Sevim Burak are organised in a way that discloses différance.