Maşatdağı (Alanya) yöresinin jeolojisi, petrografisi ve yöre boksitlerinin jeokimyası
Geology, petrography and geochemistry of bauxits deposits of the Maşatdağ (Alanya) region
  1. Tez No: 67390
  2. Yazar: AYSUN IŞIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. MUZAFFER KARADAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi MAŞATDAĞI (ALANYA) YÖRESİNİN JEOLOJİSİ PETROGRAFİSİ VE YÖRE BOKSİTLERİNİN JEOKİMYASI Aysun IŞIK Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Yrd. Doç. Dr. M. Muzaffer KARADAĞ 1997, Sayfa: 48 Jüri: Yrd. Doç. Dr. M. Muzaffer KARADAĞ Doç.Dr. Yüksel AYDIN Yrd.Doç.Dr. Salim ÖNCEL İnceleme alanı Alanya'nın 20 km kuzeyinde yaklaşık 64 km2'lik bir alam kapsar. Çalışma alanında Yumrudağ Grubu 'na ait formasyonlar yüzeylemektedir. Bu formasyonlar Ağzıkara ve Ladintepe üyelerinden oluşan Permiyen yaşlı Cebireis Formasyonu ve Orta-Üst Triyas yaşlı Asmaca formasyonlarıdır. Genellikle küçük mercekler halinde uzanan boksitler, Permiyen yaşlı Cebireis formasyonu ile Alt Triyas yaşlı Asmaca formasyonlarının arasmda sedimanter olarak oluşmuş böhmitik tip boksitin metamorfizmaya uğraması sonucu ortaya çıkan diyasporitik boksitlerdir. Bunların köken kayacı büyük olasılıkla şistler olup, içinde yer aldığı formasyonlarla birlikte yeşil şist fasiyesinde metamorfizma etkisinde kalmışlardır.Boksitler fiziksel özelliklerine göre lekeli cevher, siyah cevher ve şisti cevher olmak üzere üçe ayrılırlar. Maşatdağı Boksitleri diyaspor, korund, kloritoyid, hematit, götit, kaolinit, montmorillonil, rutil ve az miktarlarda vermikülit, kuvars, muskovit, corrensit minerallerinden oluşur. Maşatdağı boksitlerinin bileşimleri ortalama; %59.87 A1203, %13.87 Fe203, %9.62 SiOz ve %3.43 Ti02 'den oluşmaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Alanya, Maşatdağı, Boksit, Diyaspor.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis GEOLOGY,PETROGRAPHY AND GEOCHEMISTRY OF BAUXITE DEPOSITS OF THE MAŞATDAG (ALANYA) REGION Aysun IŞIK Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geology Engineering Supervisor: Assoc. Prof. Dr. M. Muzaffer KARADA? 1997, Page: 48 Jury: Assoc.Prof. Dr. M. Muzaffer KARADA? Doç. Dr. Yüksel AYDIN Assoc.Prof. Dr. Salim ÖNCEL The study area is located 20 kilometers north of Alanya and occupies approximately 64 square kilometers. Formations belonging to the Yumrudağ Group crop out in the region. These include the Permian Cebi reis formation, made up of Ağzı kara and Ladintepe members and the middle to upper Triassic Asmaca formation. Bauxites generally extending as small lenses formed sedimentoligically in between the Permian Cebireis formation and the middle to upper Triassic Asmaca formation. These bauxites are diasporetic bauxite formed after the metamorphism of bohmitic type bauxite. The parent rock of these bauxites is probably made up of schists. Bauxites and formations in which they formed together have undergone metamorphism in greenschist facies. \\\Bauxites based on their physical characteristics are divided in to three groups as spoiled ore, black ore and schistose ore. The Maşatdağı bauxites consist mainly of diaspore, corundum, chloritoid, hematite, goethite, kaolinite, montmorillonite, rutile and in a lesser degree vermiculite, quartz, muscovite and corrensite mineral assemblages. The mean composition of the Maşatdağı bauxites is composed of 59.87 % Al^O-,, 13.87 % Fe203, 9.62 % Si02 and 3.43 % Ti02. KEY WORDS: Alanya, Maşatdağı, bauxite, diaspore. IV