Uşak Merkez Nadara Köyü civarının jeolojisi ve demir cevherleşmelerinin yataklanma ve maden ekonomisi açısından değerlendirilmesi
The Economic geology of Nadara iron occurens (Uşak;W Turkey) and investigation of deposits in term of mineral economics
- Tez No: 185598
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER TEZCAN AKINCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZETUşak Merkez-Nadara Köyü Civarı Jeolojisi ve Demir CevherleşmelerininYataklanma ve Maden Ekonomisi Açısından DeğerlendirilmesiÇalışma alanı Uşak İli'nin 5km KD' da yer alan Nadara Köyü ve civarında 12 km2lik bir alanı kapsamaktadır. Sahanın temelinde Eşme Formasyonu'na ait kuvars mikaşistler, mika kuvars kalk şistler, granat mika şistler, granat şistler bulunur. Şistlerüzerinde Musadağı Mermerleri yer almaktadır. Musadağı Mermerleri'nin öncekiçalışmalar ve saha gözlemlerine dayanarak şistler üzerine uyumlu olarak geldiğisöylenebilir. Bölgede Miyosen yaşlı volkanizmanın ürünü olan tüfler ve volkanikkayaçlar gelişmiştir. Ahmetler Formasyonu'na ait Merdivenlikuyu Üyesi'nin yamaçmolozları ve Balçıkdere Üyesi'sinin kumtaşı, kiltaşı ve marn ardalanması isebölgenin Pliyosen yaşlı birimleridir.Nadara Demir Yatağı günümüzde açık işletme şeklinde işletilmektedir. Sahadaişletme alanının uzunluğu yaklaşık 500m, eni 25m ve derinliği ise 6m civarındadır.Ancak alanda bu güne kadar sondaj ya da jeofizik yöntemlerden hiç biri yapılmadığıiçin damarın derinliği hakkında bir fikir beyan etmek mümkün değildir. Hematitmostraları açık işletmenin KD'da da yüzlek vermektedir. Bu durum damarınuzanımının bu bölgeye kadar devam ettiğini düşündürmektedir. Nadara Köyü demircevherleşmeleri çoğunlukla hematitlerden oluşmuş; hematitlere yer yer limonitlerinve kil bantlarının eşlik ettiği bir cevherleşmedir.Cevherleşme Karaboldere Volkanizması'na bağlı olarak gelişmiştir. Cevherleşmekısmen silisleşmiş ve altere olmuş volkanik kayaçlar (traki andezit, andezit )içersinde irili ufaklı kafalar şeklindedir. Ayrıca bu volkanik kayaç içersinde çakıl vebloklar şeklinde de görülür. Cevher kafaları içeren volkanik kayaçlarmetamorfiklerle kontak oluştururlar.ANAHTAR KELİMELER: Karaboldere Volkanizması, hematit cevherleşmesi,Uşak, Nadara Köyüiii
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe Economic Geology of Nadara Iron Occurens (Usak; W Turkey) andİnvestigation of Deposits in Terms of Mineral EconomicsThe study area located at 5km the NE of Usak City and covers on area of 12 km2.The basement metamorphic sequence is composed of quartz mica schist, mica quartzcalc schist; garnet schist which are belong to Esme Formation. Musadağı marbles arefound on top of the schist. According to the recent studies and the observations in theregion it can be said that the Musadağı marble is conformably overlies the schist.Volcanic rocks and tuffs formed as a result of Miocene volcanism. MerdivenlikuyuMember which is alternating member of Ahmetler Formation and sand stone, claystone and marl sequence belonging to Balçıkdere Formation are Pliocene in age.Nadara hematite ore is being exploited at present. The length of the ore body is500m, the width is 20m, and the depth reaches up to ~ 6m. The ore is not drilled sofar since and no geophysical studies are exist it is not possible to give an idea aboutthe depth of hematite. The hematite mineralization is seen also at the northeast of theoperating mine. This shows that the mineralization extends up to that region. TheNadara iron mineralization is mostly composed of hematite and limonite and claybands accompanied to this hematite. The wall rock of the deposit is formed by garnetschist, tuff and sandstones.The mineralization developed together with the Karaboldere Volcanism and is seenas varying size of small blocks within the volcanic rocks which are altered and partlysilicified. Volcanic rocks consisting mineralized blocks are formed in contact withthe metamorphics.KEY WORDS: Karaboldere Volcanicsm, hematite ore deposite, Usak, NadaraVillageiv