Çaltepe (Seydişehir-Konya) dolomitlerinin oluşum ve petrografisi
The Formation and petrology of the Çaltepe (Seydişehir-Konya) dolomites
  1. Tez No: 67391
  2. Yazar: ASUMAN ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜKMÜ ORHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
İH ÖZET Yüksek Lisans Tezi ÇALTEPE (SEYDİŞEHİR-KONYA) DOLOMİTLERİNİN OLUŞUMU VE PETROGRAFİSİ Asuman ÇETİN Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Doç.Dr.Hükmü ORHAN 1997, Sayfa: 46 Jüri: Doç. Dr. Hükmü ORHAN Doç. Dr. Sedat TEMUR Doç. Dr. Mehmet ÖZKUL Orta Toroslar'ın batı kesiminde Seydişehir ilçesinin kuzeyinde devrik konumda olan Alt-Orta Kambriyen yaşlı Çaltepe formasyonu, Üst Kambriyen-Ordo- visiyen yaşlı Seydişehir formasyonu ve bu formasyonları açılı uyumsuzlukla örten Neojen yaşlı Demirtaş konglomerası, güncel alüvyon ve travertenler yüzeyler. Çaltepe formasyonu gri-siyah renkli ince-orta kristalli dolomit (Büyükçaltepe dolomit üyesi), gri-siyah renkli mikritik kireçtaşı (Yalnızkaya kireçtaşı üyesi) ve alacalı yumrulu kireçtaşlarından (Güvercintepe yumrulu kireçtaşı üyesi) oluşmuştur. Çaltepe formasyonun üzerine uyumlu olarak gelen Seydişehir formasyonu san renkli kumtaşı, silttaşı ve kireçtaşı mercekleri içeren şeyllerden yapılıdır.IV Büyükçaltepe dolomit üyesinde kristalin non-mimetik dolomit, kristalin mimetik dolomit ve çimento dolomit olmak üzere üç tip dolomit belirlenmiştir. Bu dolomitlerden kristalin non-mimetik dolomit ve kristalin mimetik dolomit, sığ deniz ve gel-git düzlüğünde çökelmiş karbonatların gömülmenin erken safhalarında deniz suyunun etkisinde, çimento dolomiti ise gömülmenin ilerleyen safhalarında gözenek suyu kimyasına bağlı olarak gelişmiştir. Büyükçaltepe dolomit üyesindeki dolomitleşme için en uygun modelin, birimin jeolojik konumu, çökelme ortamı ve dolomitlerin petrografik özellikleri gözönünde bulundurularak sabkha modeli olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT. Master's Thesis THE FORMATION AND PETROLOGY OF THE ÇALTEPE (SEYDIŞEHIR-KONYA) DOLOMITES Asuman ÇETİN Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geological Engineering Supervisor: AssocProf.Dr.Hükmü ORHAN 1997, Page: 46 Jury : Assoc. Prof. Dr. Hükmü ORHAN Assoc. Prof. Dr. Sedat TEMUR Assoc. Prof. Dr. Mehmet ÖZKUL Lower-Middle Cambrian Çaltepe formation, Upper Cambrian-Ordovician Seydişehir formation, Neogene Demirtaş conglomerate, actual alluvium and tarvertine crop out at the north of Seydişehir located at west part of Intermediate Taurus mountain. Çaltepe formation comprises of gray-black intermediate to fine grained dolomite (Büyükçaltepe dolomite member), gray-black micritic limestone (Yalnizkaya limestone member) and variegated nodular limestone (Güvercintepe nodular limestone member). Seydişehir formation conformably rests on the Çaltepe formation and is composed of interbedded yellow shale, sandstone, siltstone and shale bearing limestone lenses.VI Three types of dolomite occurrences have been determined in the Büyükçaltepe dolomite member. These are crystalline non-mimetic dolomite, crystalline mimetik dolomite and cement dolomite. Of these three dolomite, crystalline non-mimetic dolomite and crystalline mimetic dolomite have been interpreted as early diagenetic dolomite and were formed as results of dolomitization of carbonates deposited in shallow marine and intertidal environment by means of sea water pumping during high tide and flooding. On the other hand, cement dolomite is late diagenetic and was formed probably by mixing formation water with differing composition. The most suitable model for the dolomitization of the Büyükçaltepe dolomite member is considered to be sabkha model based on geological setting, depositional environment of the unit and petrographic features of the dolomites.