İnternet reklamlarında haksız rekabet ve bunun önlenmesi ve sona erdirilmesi
- Tez No: 673910
- Danışmanlar: PROF. DR. NEDRET FÜSUN NOMER ERTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Teknolojide her geçen gün meydana gelen gelişmeler ile birlikte iletişimin değişik bir boyutu ile karşılaşılmakta, iletişim yöntemleri dönüşmekte bilgi çok daha hızlı ve seri olarak yayılmaya devam etmektedir. Bu da beraberinde reklam ve pazarlama yöntemlerinin yer aldığı platformları ve dolayısıyla reklam ve pazarlama yöntemlerinin çeşitliliğini artırmaktadır. Bu doğal dönüşümü özellikle televizyon, radyo, gazete gibi geleneksel ortamların yerini internet gibi her geçen gün hızlanan bir teknolojiye bırakması ile net bir biçimde görmekteyiz. İnternetin bir reklam ve pazarlama mecrası olarak yaygınlaşması, reklam verenlerin bu alandaki rekabetini güçlendirerek konumuzun temelini oluşturan internet reklamlarındaki haksız rekabeti gündeme getirmektedir. Çalışmamızda TTK'ya göre haksız rekabet düzenlemesi ve internet reklamlarının şekillerinin yanında haksız rekabete konu olabilecekleri alanlar değerlendirilerek bu hususun önemi vurgulanmıştır. Ayrıca bu alandaki haksız rekabet davalarına dair ülkemiz hukuk yargılamasından ve ABD hukukundan örnekler verilerek haksız rekabetin uygulama alanlarına değinilmiştir. En önemlisi haksız rekabetin konu olduğu hususlarda sorumluların belirlenmesinin önemi ve buna dair hukuki yöntemler ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
We face different types of communication methods by the help of technological developments every other day. Because of this reason information spreads all over the world. Consequently this issue increases advertising and marketing ways. We see this natural transformation with having internet tools instead of traditional methods such as television, radio and newspaper. As the result of the internet and digital advertising is a frequent way of ads and marketing, it creates strong competition on online media. We will try to indicate unfair competition regulation according to commercial code TTK and evaluate the subjects of unfair commercials on online marketing beside internet commercial methods. In addition to this we will represent the precedents about unfair competition implementation on internet and digital commercials of Turkish and US court decisions. Significantly, we have interpreted the importance of responsible party and judicial procedure upon responsibility of unfair competition cases.