Planlı davranış kuramı çerçevesinde otel işletmeleri mutfak çalışanlarının coğrafi işaretli gıda ürünlerini kullanmaya yönelik tutumları
Attitudes of hotel managements towards kitchen employees to use geographically marked food products within the framework of planned behavior theory
- Tez No: 673909
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAN AKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Planlı Davranış Kuramı çerçevesinde otel işletmeleri mutfak çalışanlarının coğrafi işaretli gıda ürünü kullanma tutumlarını belirlemek amacıyla tasarlanan bu çalışma, coğrafi işaretlerin oluşturduğu aşinalık algısının, coğrafi işaretli gıda ürünleri kullanma niyetlerine ve davranışsal faktörlere etkisini anlamaya yöneliktir. Çalışmada Planlı Davranış Kuramı ile coğrafi işaretli ürünlerin ilişkisi incelenmiş ayrıca Türkiye'deki coğrafi işaretli gıda ürünlerinin neler olduğu ayrıntılı bir şekilde ele alınmıştır. Bu kapsamda İstanbul ilindeki dört ve beş yıldız otel işletmelerindeki mutfak çalışanlarına yönelik saha araştırması yapılmış ve anket formu aracılığıyla 423 katılımcıdan gerekli veriler toplanmış, SPSS programı yardımıyla tanımlayıcı istatistikler, regresyon analizi ve fark testleri gerçekleştirilerek, elde edilen bulgular yorumlanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, katılımcılardan çoğunluğunun işletme menülerinde coğrafi işaretli gıda ürünün yer aldığı görülmüştür. Elde edilen önemli bir diğer sonucun, otel işletmeleri mutfak çalışanlarının coğrafi işaretli gıda ürünlerini işletme menülerinde kullanma niyetlerinin, davranışsal faktörler olan; davranışa yönelik tutum, öznel norm, algılanan davranış kontrolü ve ek olarak coğrafi işaretli gıda ürünlerinin oluşturduğu aşinalık algısı ile açıklandığı görülmüştür. Ayrıca coğrafi işaretli gıda ürünlerinin oluşturduğu aşinalık algısının, davranışsal faktörleri doğrudan etkilediği görülmüştür. Araştırma sonuçlarından hareketle coğrafi işaretli gıda ürünlerini menülerinde kullanmayan mutfak çalışanları buna neden olarak, çoğunlukla ürünlerin maliyetini ve işletme yönetimini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Designed to determine the attitudes of hotel business kitchen employees to use geographically marked food products within the framework of Planned Behavior Theory, this study is aimed at understanding the effect of the perception of familiarity generated by geographical signs on intentions to use geographically marked food products and behavioral factors. In the study, the relationship between Planned Behavior Theory and geographically marked products was examined and what are geographically marked food products in Turkey were discussed in detail. In this context, field research was carried out for kitchen employees in four and five star hotel enterprises in Istanbul province and the necessary data were collected from 423 participants through the questionnaire form, and identifying statistics, regression analysis and difference tests were carried out with the help of SPSS program and the findings were interpreted. According to the results of the study, it was observed that the majority of participants had geographically marked food products on their business menus. Another important result is that hotel businesses intend to use geographically marked food products of kitchen employees on their business menus, which are behavioral factors; attitude towards behavior, subjective norm, perceived behavior control and in addition, the perception of familiarity created by geographically marked food products have been explained. In addition, it has been observed that the perception of familiarity created by geographically marked food products directly affects behavioral factors. Based on the results of the research, kitchen workers who did not use geographically marked food products on their menus caused this, mostly citing the cost of the products and business management.