Bor (Nİğde) Pınarbaşı Kaynağı ve çevresi hidrojeolojisi
Bor (Niğde) Pınarbaşı spring and surrounding hydrogeology
  1. Tez No: 67392
  2. Yazar: İBRAHİM YİĞİTBAŞI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET GÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BOR ( NİĞDE ) PINARBAŞI KAYNAĞI VE ÇEVRESİ HİDROJEOLOJİSİ İbrahim YİĞİTBAŞI Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Ana Bilim dalı Danışman : Doç. Dr. Ahmet GÜZEL 1997,84 sayfa Jüri: Doç. Dr. Ahmet GÜZEL Yard. Doç. Dr. Güler GÖÇMEZ Yard. Doç. Dr. Hüseyin KURT Bor ( Niğde) Pınarbaşı kaynağı ve çevresi hidrojeoloji incelemesini amaçlayan bu çalışma ile yaklaşık 720 km2 lik alanın 1/100 000 ölçekli jeoloji haritası yapılmıştır. İnceleme alanında temeli Melendizdağı volkanitlerinin piroklastikleri oluşturmaktadır. Bunlar üzerine gelen birimler Pliyosen boyunca Kuvaterner' e kadar devam etmektedir. Alandaki bütün birimler geçirimlidir. Bölgedeki volkanizma Miyosen' de başlayarak Kuvaterner sonlarına kadar tesirini sürdürmüştür. Pompa tecrübelerine göre akiferin iletkenlik değeri Jacob düşüm yöntemine göre 14.1 m3 / gün / m ile 343.4 m3 / gün / m arasındadır. Depolama katsayısı değerleri ise ; 1. 21807&'* 10"5 ile 9. 291 138 * 10'7 arasındadır. İnceleme alanındaki kaynaklar kırık, çatlak, fay ve formasyon dokanaklarından çıkmakta olup debileri 0. 03 1 / s ile 6.0 1 / s arasındadır. Pınarbaşı kaynak grubunun debisi ise ; 285 1 / s dir ve KB - GD doğrultusunda uzanan Koçhisar - Aksaray fayının uzantısı üzerinde bulunmaktadır. Altınhisar ovası beslenimi ; yağıştan, yüzeysel akıştan ve yeraltına içe akıştan olmaktadır. Boşalım ise ; suni boşalım, kaynaklarla ve yeraltından dışa akışla11 Altınhisar ovası beslenimi ; yağıştan, yüzeysel akıştan ve yeraltına içe akıştan olmaktadır.i Boşalım ise ; suni boşalım, kaynaklarla ve yeraltından dışa akışla olmaktadır. Ovadaki kaynakların debilerinde mevsimsel yağışlara bağlı olarak çok fazla farklılık göstermemektedir. İnceleme alanındaki sularda oluşabilecek tuzlarda ilk sırayı Mg ( HC03 )2 almaktadır. Ovanın doğusundaki sular Ca ve HC03 iyonlarınca, batısındaki sular Cl ve S04 iyonlarınca zengin iken orta ve güneydeki sular dengelidir. Ovadaki sular sulama suyu açısından çoğunlukla çokiyi - iyi, orta tuzlu az sodyumlu sulardır. İçme suyu açısından suların büyük çoğunluğu tatlı sudur. Endüstride kullanım açısından ise; bazı kuyuların suları çürütücü, bazılarının kireçlendiricidir. Anahtar kelimeler : Akifer formasyon, drenaj alanı, debi, boşalım katsayısı, içilebilirlik.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Graduate Thesis BOR ( Nİ?DE ) PINARBAŞI SPRING AND SURROUNDING HYDROGEOLOGY Ibrahim Yİ?İTBAŞI Selçuk University Graduate School Of Natural Applied Science Department Of Geology Supervisor : Associated Prof. Dr. Ahmet GÜZEL 1997, 84 Page Jury : Assoc. Prof. Dr. Ahmet GÜZEL Asst. Prof. Dr. Güler GÖÇMEZ Asst. Prof. Dr. Hüseyin KURT In this study, aiming Bor (Niğde) Pınarbaşı water springs and hydrogeological investigation of surroundings, 1 / 100 000 scaled geological maps of approximately 720 km2 area have been done. In the study area, Melendizdağı form the basement. Overlying units range throught Pliosen up to Quaternary are permeable. In the region the volcanism which initiated in Miocene was active till late Quaternary. According to pomping tests, transmisibility value of aqufer is 14.1 m3 / day / m - 343.4m3/ day / m in Jacob method. In the study area water springs discharge along the bedding planes, fractures, faults and formation contacts. Their discharge is between 0.03 1 / s and 6. 0 1 / s. The group discharge of Pınarbaşı springs which is lying along the NW - SE trending Koçhisar - Aksaray fault. The feeding of Altinhisar plain comes from rainfall, surface water and surraunding ground water infiltration. The discharge of this plain is becomingartificial methods, springs and discharging of ground water throught surrounding area.IV The discharge of the plains springs don't depend on the seasonal precipitation. In the study area, the most common salt in the water is Mg ( HC03 )2. The water in the eastern part of the plain is rich in Ca and HC03 ions. On the other the water in western part of the plain is rich in CI and S04 ions. The other's salt concentration are in equilibrium. The water in the area which is medium salt level and low sodium level are very good for irrigation most of the waters in the plain are suitable for drinking water. But ', according to using it in industry some well' s water is corrosive and rich in lime. Key words : Aquifer formation, drainage area, discharge, coefficiend of discharge, drinkable.