Bor (Niğde) karma ve deri ihtisas organize sanayi bölgesi zeminlerinin mühendislik özellikleri
Engineering properties of soils in bor (Niğde) mixed and leather specialized organized industrial zone
  1. Tez No: 1019024
  2. Yazar: ŞERİFE ERTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KORKANÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Jeoloji Bilim Dalı
Özet
Türkiye'de özellikle nüfus yoğunluğu ve göç sebebiyle hızla artan kentleşme ve sanayileşme yoğunluğuyla birlikte yapılaşma da artmıştır. Uygunsuz zemin koşulları üzerine inşa edilmiş yapılar deprem sırasında etkileneceği gibi maddi ve manevi kayıplara da neden olacaktır. Bu kayıpların ortadan kaldırılabilmesi için bölgesel jeolojik özelliklerin bilinmesi oldukça önemlidir. Son yıllarda yoğun talep gören Niğde Bor Karma ve Deri İhtisas Organize Sanayi Bölgesi zeminlerinin mühendislik özellikleri belirlenmesi amacıyla yüksek lisans tezi olarak yürütülen bu çalışma yapılmıştır. Niğde ili Bor İlçesi Karma ve Deri İhtisas Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü sınırları içerisinde kalan alanların jeolojik-jeoteknik incelemesi ve değerlendirilmesi aşamasında yüzey ve yeraltı araştırmaları gerçekleştirilmiş, alınan zemin örnekleri üzerinde de yoğun laboratuvar araştırmaları yapılmıştır. Bu çalışmalardan elde edilen tüm veriler birlikte değerlendirilerek bölge zemininin mühendislik özellikleri ortaya konulmuştur. Terzaghi ve Peck'in önerdiği yönteme göre çalışma alanındaki sondaj kuyularında gerçekleştirilen SPT deneyleri sonucunda taşıma güçleri ortalama olarak 6.19 kg/cm2, en büyük 8.81 kg/cm2, en düşük 2.32 kg/cm2 olarak belirlenmiştir. TBDY 2018'e göre çalışma alanındaki sondaj kuyularında yapılan laboratuvar verilerinden elde edilen taşıma güçleri ortalama olarak 4.11 kg/cm2, en büyük 5.27 kg/cm2, en düşük 1.5 kg/cm2 olarak belirlenmiştir. İnceleme alanındaki birim alüvyon zemin özelliğinde olup yapılan sondajlardan alınan zemin örneklerinin laboratuvar analiz sonuçlarına göre incelenen zeminlerin % 23.56'sı ince taneli; % 76.44'ü ise iri taneli zeminler olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In Turkey, urbanization and industrialization have rapidly increased, particularly due to population density and migration, leading to increased construction. Structures built on unsuitable soil conditions will be affected during earthquakes, causing both material and moral losses. Knowing the regional geological characteristics is crucial to mitigating these losses. This master's thesis study was conducted to determine the engineering properties of the soil in the Niğde Bor Mixed and Leather Specialized Organized Industrial Zone, which has seen high demand in recent years. During the geological-geotechnical investigation and evaluation phase of the areas within the boundaries of the Niğde Bor Mixed and Leather Specialized Organized Industrial Zone Directorate, surface and subsurface investigations were carried out, and intensive laboratory research was conducted on the soil samples taken. All data obtained from these studies were evaluated together to determine the engineering properties of the region's soil. According to the method proposed by Terzaghi and Peck, the bearing capacities of the boreholes in the study area, as determined by SPT tests, averaged 6.19 kg/cm2, reached a maximum of 8.81 kg/cm2, and decreased to a minimum of 2.32 kg/cm2. According to TBDY 2018, the bearing capacities obtained from laboratory data in the boreholes in the study area averaged 4.11 kg/cm2, reached a maximum of 5.27 kg/cm2, and decreased to a minimum of 1.5 kg/cm2. The soil unit in the study area is alluvial, and according to the laboratory analysis results of the soil samples taken from the boreholes, 23.56% of the examined soils were fine-grained, and 76.44% were coarse-grained.