Uluslararası teknoloji firmalarının uluslararasılaşma süreci, yöntemleri ve etkileyen faktörler
Internationalaziation methods and factors affecting the internationalaziation process of international technology companies in technoparks
  1. Tez No: 673969
  2. Yazar: İBRAHİM GÖKSU KAYIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMALETTİN AKTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Temel hedeflerinden biri de büyümek olan firmalar, bu hedefe ulaşmak için faaliyetlerini yurt içi ve/veya yurt dışı pazarında sürdürebilmektedir. Yurt dışı faaliyetlerine bazı firmalar yurt içinde yeteri kadar büyüyünce bazıları ise yurt içindeki pazar sorunları yüzünden direkt başlayabilmektedir. Yurt dışı büyüme oranını artırma yoluna giden firmalar da vardır. Bu çalışmanın amacı, teknokentlerde faaliyet gösterip yurt dışına açılan firmaların uluslararasılaşma süreci ve pazara giriş yöntemi seçimleri ile bu süreci etkileyen faktörler arasındaki benzerlik ve farklılıkları araştırmaktır. Ankara'da bulunan teknokentlerdeki uluslararasılaşmış firmalar üzerinde yapılan araştırmada, nitel araştırma yöntemi olarak örnek olay incelemesi seçilmiştir. Uluslararası ticaret yapan araştırmaya konu on iki adet teknoloji firmasının sahipleri, ortakları veya yönetici düzeyindeki çalışanları ile röportaj yapılmış ve süreci derinlemesine anlayıp açıklayabilmek için onlara kimi sorular yöneltilmiştir. Yapılan röportajların deşifresi sonucunda firmaların hangi uluslararasılaşma teorilerine göre uluslararasılaştıkları, pazara giriş için seçtikleri yöntemler ve yurt dışına açılma sebepleri açılarından sınıflandırılmıştır. Çalışmada firmaların benzer teorilere göre uluslararasılaştığı, benzer giriş yöntemi seçtiği ve uluslararası ticaret kapsamında kimi benzer özelikler sergilediği sonucuna varılmıştır. Uluslararasılaşmak isteyen teknoloji firmalarının benzer yollar üzerinden ilerlemesi süreci kısaltırken başarı oranını artırmaktadır. Bu nedenle firmaların benzer yöntemler kullanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Companies, one of the main goals of which is to develop, continue their activities in foreign markest as well as domestic markets in line with this goal. Some companies can start their foreign activities directly when they grow enough in the local business market, while others choose start directly due to domestic market problems. Companies starting their activities in the international sector also aim to increase their external growth rates. The aim of this thesis study is to investigate the internationalization process and market entry method choices of companies operating in local technoparks and aiming to take part in the foreign business market. In addition, the examination of the similarities and differences between the factors affecting the companies in these internationalization processes is also within the scope of the this thesis study. In the research conducted on internationalized companies in technoparks in Ankara, Turkey“Case Study”method use for as a qualitative research method. The owners, partners or executive level employees of twelve technology companies engaged in international trade were interviewed and detailed questions were asked to them in order to understand and explain the internationalization process in depth. As a result of the interviews, the companies were classified in terms of under which internationalization theory they act for process, the methods they chose for entering foreign market and the reasons for internationalization. In this thesis, it was concluded that companies internationalized according to similar theories, chose a similar entry method and exhibited some similar characteristics within the scope of international trade. It is seen that similar methods used by technology companies that want to take place in the foreign market help speed up the processes and increase the success rate. Due to this increase in efficiency, it is recommended that companies make progress with similar methods.