Impact of preparatory school's final English proficiency exam on students' speaking and writing skills
Hazırlık okulu yıl sonu İngilizce yeterlilik sınavının öğrencilerin konuşma ve yazma becerileri üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 673970
  2. Yazar: RUKİYE ELİFNUR ÖZMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Literatürde bir sınavın etkisinin ve geri etkisinin genellikle aynı olduğu düşünülür ve bu kelimeler eş anlamlı olarak kullanılır. Bir sınavın etkisi, geri etkisinden daha kapsamlıdır. Bir sınavın etkisi bir sınavın muhtemel bütün etkilerini kapsar ve sınıf ortamını aşabilir. Bu farklara rağmen etkinin ve geri etkinin derecelendirmesi aynı olabilir: (a) olumlu, (b) olumsuz, (c) hem olumlu hem de olumsuz, (d) ne olumlu ne de olumsuz. Bir sınav öğretmeyi ve öğrenmeyi olumlu bir şekilde etkilediğinde, 'olumlu etki' terimi kullanılabilir. Bir sınav öğretmeyi ve öğrenmeyi olumsuz bir şekilde etkilediğinde, 'olumsuz etki' terimi kullanılabilir. Eğer bir sınav öğretmeyi ve öğrenmeyi hem olumlu hem olumsuz etkilerse, 'hem olumlu hem de olumsuz' terimi kullanılır. Son olarak, 'ne olumlu ne de olumsuz' terimi bir sınavın öğretme ve öğrenme üzerinde hiçbir etkisi olmadığı zaman kullanılır. Bunları göz önünde bulundurarak, bu çalışma üniversite hazırlık okulunda yıl sonunda yapılan İngilizce yeterlilik sınavının öğrencilerin konuşma ve yazma becerileri üzerindeki etkisini bulmayı amaçlar. Bu beceriler iletişimsel dil öğreniminde oldukça önemli olmakla beraber değerlendirilmeleri zordur. Bu sınavda öğrencilerin konuşma ve yazma becerileri de test edilmektedir. Çalışmamız, bu durumun öğrencilerin İngilizce öğrenmeye dair duygu ve düşünceleri üzerindeki etkisini de bulmayı amaçlamaktadır. Bu amaçla, Türkiye'deki bir vakıf üniversitesinin hazırlık okulundan 40 öğrenci ve yedi öğretim görevlisi bu çalışmaya katılmıştır. Bu çalışma, nitel bir durum çalışması olarak tasarlanmıştır ve veriler öğrencilerin sözlü ve yazılı ödevleriyle beraber öğrencilere verilen açık uçlu anketten edinilen cevaplardan oluşmaktadır. Bunun yanı sıra, veriler İngilizce öğretim görevlilerinin değerlendirme notları ve yorumlarını da içermektedir. Bu notlar ve yorumlar değerlendiriciler arası güvenirliliği sağlamak için toplanılmıştır. Öğrencilerin sözlü ve yazılı ödevlerindeki verileri elde etmek için önceden geçerlilik ve güvenilirliği sağlanmış rubrikler kullanılmıştır. Çalışmadaki bütün veriler içerik analizi yöntemiyle incelenmiştir. Elde edilen sonuçlardan yola çıkarak, yıl sonu yeterlilik sınavının etkisinin konuşma ve yazma becerilerinin test edilmesinin etkisinden daha farklı derecelerde olduğunu söylemek mümkündür. Yıl sonu İngilizce yeterlilik sınavının öğrencilerin İngilizce öğrenmeye dair duygu ve düşünceleri üzerindeki etkileri: (a) olumlu, (b) hem olumlu hem de olumsuz, (c) ne olumlu ne de olumsuz, (d) çoğunlukla olumsuz, ve (e) olumsuz. Diğer taraftan, yıl sonu İngilizce yeterlilik sınavında konuşma ve yazma becelerilerinin test edilmesinin öğrencilerin İngilizce öğrenmeye dair duygu ve düşünceleri üzerindeki etkileri (a) olumlu, (b) ne olumlu ne de olumsuz ve (c) olumsuzdur. Sınavın içeriği ne kadar genişse etkinin çeşitliliği o kadar çoktur denilebilir. Konuşmanın ve yazmanın test ediliyor olması aynı türde etkilere sahip olmasına ve en baskın etkinin ne olumlu ne de olumsuz etki olmasına rağmen konuşmanın test ediliyor olmasının öğrencilerin İngilizce öğrenmeye dair duygu ve düşüncelerini daha olumsuz etkilediği bulunmuştur. Bunun yanı sıra, yıl sonu İngilizce yeterlilik sınavının öğrencilerin konuşma ve yazma becerileri üzerinde ya olumlu ya da olumsuz etkisi olduğu bulunmuştur. Olumlu etkinin öğrencilerin konuşma ve yazma becerileri üzerindeki etkisinin ne olumlu ne de olumsuz etkiye göre daha güçlü olduğu gözlemlenmiştir. Öğrencilerin fikirlerinin aksine; yıl sonu İngilizce yeterlilik sınavının olumlu etkisi öğrencilerin yazma becerileri üzerindeki etkisine kıyasla, öğrencilerin konuşma becerileri üzerinde daha güçlüdür. Sınavın olumlu etkisinin yeterlilik seviyesi yüksek öğrencilerde konuşma becerileri açısından daha güçlü olduğu gözlemlenmiştir. Bu yüzden, öğrencilerin yeterlilik seviyeleri ve sınavın konuşma becerileri üzerindeki etkisinin gücü arasında bir bağ olduğu söylenebilir. Ancak, bu durum yazma becerileri için geçerli değildir. Öğrencilerin yazma becerileri açısından, öğrencilerin yeterlilik seviyesi ne kadar yüksekse sınavın yazma becerileri üzerindeki etkisinin bir o kadar daha az güçlü olduğu bulunmuştur. Bu yüzden, öğrencilerin yeterlilik seviyeleri ve sınavın öğrencilerin yazma becerileri üzerindeki etkisi arasında bir bağ yoktur. Bu araştırmanın sonuçları öğretmenler, sınav geliştiriciler ve yöneticiler için ikincil değerli bir sınavın önemini anlamalarını ve bu sınavdan yararlı etki elde etme ihtimalini artırmayı sağlayabilecek çıkalarımlar yapma fırsatı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Washback and impact of an exam are generally considered the same, and washback and impact are used as synonyms in the literature. Impact is more general than washback. Impact involves all possible effects of a test on students, and impact can go beyond the classroom context. Despite these differences, the strength of impact can be the same as the degree of washback: (a) positive, (b) negative, (c) both positive and negative, (d) neither positive nor negative. When the test has beneficial effects on teaching and learning, the term 'positive effect' is used. When a test has harmful effects on teaching and learning, the term 'negative effect' is used. When a test has both beneficial and harmful effects on teaching and learning, the term 'both positive and negative effect' is used. Finally, 'neither positive nor negative' is used once a test has no effects on teaching and learning. By taking these into consideration, our study aims to find the impact of a university preparatory school's final English proficiency exam on students' speaking and writing skills, which are highly important in communicative language learning yet difficult to assess. Furthermore, we aim to find the impact of being tested for speaking and writing skills on students' emotions and opinions. To achieve this goal, 40 students and seven instructors from a foundation university's preparatory school in Turkey took part in the study. The study was designed as a qualitative case study. The data were collected through students' spoken and written assignments and open-ended surveys given to students. The data also included English instructors' assessment notes and comments, which were analyzed for inter-rater reliability. To elicit the data from the spoken and written tasks, the rubrics whose reliability and validity had already been tested were used. All the data were analyzed by applying the content analysis method. Based on the results, it is possible to state that the final English proficiency exam has more different degrees of impact on students than the impact of being tested for speaking and writing skills does. The impacts of the final English proficiency exam on students' emotions and opinions towards learning English were (a) positive, (b) both positive and negative, (c) neutral, (d) mostly negative, and (e) negative. On the other hand, the impacts of being tested for writing and speaking skills in the final English proficiency exam were (a) positive, (b) neutral, and (c) negative. It can be said that the larger the exam's content is, the more different degrees of impact on the learners the exam has. Although being tested for speaking and writing has the same degrees of impact, and the most dominant impact of being tested for these skills is the neutral impact, being tested for speaking has a more negative impact on students' emotions and opinions towards learning English. It was also found that the final English proficiency exam has either positive or neutral impacts on students' writing and speaking skills. The positive impact was observed more on students' writing and speaking skills than the neutral impact was. In contrast to students' opinions, it was found that the positive impact of the final English proficiency exam is stronger on students' speaking skills than students' writing skills. As for speaking, the higher the students' proficiency level, the stronger the impact is on students' speaking skills. Hence, it might be said that there is a connection between the students' proficiency levels and the degree of impact for their speaking skills. Nonetheless, this cannot be said for students' writing skills. As for writing skills, it was found that the higher the students' proficiency levels are, the less strong the impact on students' writing skills is. Therefore, there is no link between the students' proficiency levels and the degree of impact on their writing skills. The results of this research will have several implications for teachers, test developers, and administrators to see the importance of a low-stake exam and to increase the possibility of yielding positive and beneficial impact from a low-stake exam.