Hodgkin lenfoma hastalarında tedaviye yanıtı öngörmede serum S100A8/A9 proteininin rolü
The role of serum S100A8/s9 protein in predicting response to treatment in hodgkin lymphoma patients
- Tez No: 673973
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR MEHTAP
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastronomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Giriş ve Amaç: Nötrofil ve monositlerin sitoplazmasında yüksek miktarda bulunan heterodimerik bir protein olan S100A8 /A9'un (kalprotektin) inflamatuar yanıtın düzenlenmesinde ve onkogenezde rolü gösterilmiştir. Çalışmamızda Hodgkin hastalarında tedavi öncesi ve tedavi sonrası serum S100A8/A9 düzeyleri tayin ederek, tedavi yanıtı ile korelasyonunu araştırmayı hedefledik. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Hematoloji Polikliniğine başvurup Hodgkin Lenfoma tanısı koyulan 33 hasta dahil edildi. Kontrol grubu ise 20 sağlıklı gönüllüden oluşturuldu. Hastaların demografik verileri, bazal laboratuar değerleri, hastalık ilişkili evre ve klinik özellikleri kaydedildi. Kalprotektin düzeyleri Human S100A8/A9 Heterodimer Quantikine ELISA kit (Minneapolis, USA) ile ölçüldü. Kalprotektin düzeyleri hasta grubunda tedavi öncesi ve sonrasında, ayrıca kontrol grubunda çalışıldı. Tedavi yanıtları standart olarak PET-CT ile değerlendirildi. Verilerin analizi için SPSS 24.0 programı kullanıldı. Bulgular: Çalışmamıza dahil edilen 33 hastanın yaş ortalaması 44,3±18,1 (%66,3 erkek, %36,4 kadın) idi. Hasta grubunda tedavi öncesi ve sonrası S100A8/A9 median değerleri sırasıyla 4,98 µg/ml (IQR: 2,6-7,8) ve 1,87 µg/ml (IQR: 1,1-4,8) bulundu. Kontrol grubunda ise S100A8/A9 median değeri ise 1,41 µg/ml (IQR: 0,98-2,73) saptandı.
Özet (Çeviri)
Introduction and purpose: S100A8 /A9 also known calprotectin is a heterodimeric protein that is present in huge amounts at cytoplasms of neurophils and monocytes. Its role has been shown in oncogenesis and in regulation of inflammatory response. The aim of our study is to detect serum S100A8/A9 levels before and after treatment in Hodgkin lymphoma patients and to explore the correlation of S100A8/A9 with the treatment response. Materials and methods: In our study we included 33 patients who were admitted to Hematology Clinic and were taken diagnosis of Hodgkin lymphoma. The control group contains 20 healthy volunteers. The demographic data, baseline laboratory investigations, disease-related clinical features were recorded. Human S100A8/A9 Heterodimer Quantikine ELISA kit (Minneapolis, USA) is used to determine serum calprotectin levels. Treatment response was assessed routinely by PET-CT. SPSS 24.0 is adopted to perform data analysis. Results: The mean age of the patients who were included to our study 44,3±18,1(66.3% of whom was male and 36.4% was female). The median S100A8/A9 levels in the patient group before and after the treatment were 4,98 µg/ml (IQR: 2,6-7,8) ve 1,87 µg/ml (IQR: 1,1-4,8), respectively. The median S100A8/A9 level in the control group was 1,41 µg/ml (IQR: 0,98-2,73).