Diffüz büyük B hücreli lenfomalı hastalarda conut skoru bağımsız bir prognostik faktör müdür?
Is conut score an independent prognostic factor in diffuse large B cell lymphoma patients?
- Tez No: 839722
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRAY SAYDAM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, İç Hastalıkları, Hematology, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Giriş ve Amaç: Diffüz büyük B hücreli lenfoma (DBBHL), Non-Hodgkin lenfoma (NHL) tanılı olguların %30-35'ini oluşturmaktadır. Yaşla birlikte DBBHL görülme sıklığı artar ve ortalama tanı yaşı 70'tir. Agresif bir tümör olmasına rağmen hastaların %60-70'lik kısmında standart rituksimab, siklofosfamid, hidroksidaunorubisin, vinkristin ve prednizon (R-CHOP) rejimi ile kür sağlanabilmektedir. Prognostik skorlamalar tedaviye dirençli ya da kırılgan hasta grubunu önceden tahmin etmeyi amaçlamaktadır. Son yıllarda DBBHL tanılı hastalarda yapılan çalışmalarda nutrisyonel durum kontrolü skoru (CONUT) prognozu öngörme açısından umut vaat etmektedir. CONUT skoru, serum albümin, toplam kolesterol düzeyi ve lenfosit sayısı kullanılarak hesaplanan bir beslenme indeksidir. Bu retrospektif kohort çalışması ile DBBHL hastalarının CONUT skorunun tedavi yanıtı ve hastalık seyri üzerine olan etkisini değerlendirmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada 2012-2022 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Hastanesi Hematoloji Kliniğinde DBBHL tanısıyla takipli olan 209 erişkin hastanın verileri retrospektif olarak incelendi. DBBHL tanısında patolojik incelemeler, sınıflandırmada Büyük B Hücreli Lenfoma DSÖ 2022 Sınıflaması, evrelemede ''Lugano Sınıflaması'' (evre I-IV) kullanıldı. Tedavi yanıtını değerlendirmede ''Lugano gözden geçirilmiş yanıt ölçütleri'', hastaların nutrisyonel durumunu kontrol etmek için CONUT skoru kullanıldı. CONUT skoru, serum albümin yoğunluğu, toplam lenfosit sayısı ve toplam kolesterol düzeyleri kullanılarak hesaplandı. Bulgular: Çalışmaya 209 hasta dâhil edildi. Medyan yaş 60 idi. Bu hastaların tanı anında 35'i evre 1, 41'i evre 2, 30'u evre 3, 103'ü evre 4 hastalığa sahipti. CONUT skoru >1 olan 102 hasta, ≤1 olan 107 hasta vardı. CONUT skoru ≤1 olan hastaların, % 24,3 ünde Evre 1, %24,3 ünde evre 2, %16,8 inde evre 3 ve %34,6 I evre 4 iken skor>1 olan hastalarda bu oranlar sırası ile %8,8, %14,7, %11,8 ve %64,7 idi. CONUT skoru ile evre 1 ve 4 hastalık varlığı arasında anlamlı ilişki saptandı (p1 olan hastaların ise %11,8 inde kemik iliği tutuluşu vardı ve bu ilişki anlamlı idi (p1 olan hasta grubunda 45,3±34,5 ay saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Diffuse large B-cell lymphoma (DLBCL) constitutes 30-35% of cases diagnosed with Non-Hodgkin lymphoma (NHL). The risk of DLBCL increases with age, with an average age of diagnosis of 70. Although it is an aggressive tumor, 60-70% of patients can be cured with standard rituximab, cyclophosphamide, hydroxydaunorubicin, vincristine and prednisone (R-CHOP) regimens. Prognostic scoring aims to predict the treatment-resistant or fragile patient group. In studies conducted in patients with DLBCL in recent years, the nutritional status control score (CONUT) shows promise in terms of predicting prognosis. The CONUT score is a nutritional index calculated using serum albumin, total cholesterol level, and lymphocyte count. With this retrospective cohort study, it was aimed to evaluate the effect of CONUT score on treatment response and disease course of DLBCL patients. Methods: In this study, the data of 209 adult patients with DLBCL followed in Ege University Hospital Hematology Clinic between 2012-2022 were retrospectively analyzed. Pathological examinations were used in the diagnosis of DLBCL, the WHO 2022 Classification of Large B Cell Lymphoma was used for classification, and the“Lugano Classification”(stages I-IV) was used for staging.“Lugano revised response criteria”were used to evaluate the treatment response, and the CONUT score was used to control the nutritional status of the patients. The CONUT score was calculated using serum albumin density, total lymphocyte count, and total cholesterol levels. Findings: 209 patients were included in the study. The median age was 60 years. At the time of diagnosis, 35 of these patients had stage 1, 41 stage 2, 30 stage 3, 103 stage 4 disease. There were 102 patients with a CONUT score of >1, and 107 patients with a CONUT score of ≤1. While 24.3% of the patients with a CONUT score were Stage 1, 24.3% stage 2, 16.8% stage 3 and 34.6% I stage 4, these rates were 8%, respectively, in patients with a score >1. were .8, 14.7%, 11.8% and 64.7%. A significant correlation was found between the CONUT score and the presence of stage 1 and 4 disease (p1 and this relationship was significant (p1.