Obez çocuklarda serum B12 vitamini seviyelerinin normal populasyon ile karşılaştırılması
Comparison of serum B12 levels of obese and non-obese children
- Tez No: 673974
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜFERET ERGÜVEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada 6-17 yaş aralığındaki obez çocuklar ile, obez olmayan çocuklar arasındaki B12 vitamini seviyelerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. METOD: İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğitim Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Beslenme ve Metabolizma Polikliniği'ne obezite sebebiyle başvuran, 6-17 yaş aralığında olan, yapılan araştırmamızda obezite haricinde kronik bir rahatsızlık tespit edilmeyen ve serum B12 seviyesi bakılmış 171 çocuk çalışmaya alındı. Sonrasında İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğitim Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniklerine başvurmuş, serum B12 vitamini seviyeleri bakılmış aynı çağdaki kronik rahatsızlığı olmayan, aynı bölgede yaşayan 106 çocuk kontrol grubu olarak alındı. Her iki grup 6-11 ve 12-17 yaş olarak iki gruba ayrıldı. Gruplar arasında serum B12 seviyeleri kıyaslandı. BULGULAR: Hem 6-11 hem de 12-17 yaş gruplarındaki obez çocuklarda bakılan serum B12 vitamini seviyeleri, kontrol grubundakilere göre daha yüksek bulunmuştur. SONUÇ: Obez grubundakilerin B12 seviyeleri kontrol grubuna kıyasla daha yüksek bulunmuştur. Bu durum bölgemizde yaşayan çocuklarda B12 eksikliğinin alım eksikliğine bağlı olduğunu, obez çocukların tükettikleri fazla gıdalarla beraber B12 vitamini de aldıklarını düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
AIM: Comparison of serum B12 levels of adolescent, obese and non-obese children was aimed in this study. METHOD: One hundred and seventy-one obese children who were at the age of 6 to 17 and did not have a chronic disease were chosen among patients attending to İstanbul Medeniyet University Pediatric Nutrition and Metabolism Clinic. Control group consisted of 106 non-obese children at the same age, living in the same region of the city and who did not have a chronic disease. Both groups are decomposed as ages of 6 to 11 and 12 to 17. Serum B12 levels of groups were compared. FINDINGS: Serum B12 levels of obese children aged between both 6-11 and 12-17 are found to be significantly higher than non-obese children at the same ages. CONCLUSION: In obese children's group, B12 levels are higher than non-obese children's group. This means that children living in our region have low dietary B12 intake. Obese children take more B12 vitamin along with increased food intake.