Hepatoselüler karsinom(HSK) olgularında total alfafetoprotein, alfafetoprotein l3, haptoglobin ve asprosin düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of total alpha fetoprotein, alpha fetoprotein l3, haptoglobin and asprosin levels in hepatocellular carcinoma (HCC) cases
  1. Tez No: 673978
  2. Yazar: AYŞEGÜL ERDOĞDU BAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET UYANIKOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Hepatosellüler Karsinom (HSK), karaciğerin en sık rastlanan primer malign tümörüdür. HSK'da serum alfafetoprotein (AFP) düzeyinin arttığı bilinmektedir. AFP, gebeliğin ilk trimesterinde fetal karaciğer ve yolk kesesi tarafından üretilen 70 kD'luk bir glikoproteindir. HSK tanısında ve takibinde kullanılan bir moleküldür. Alfafetoprotein-L3 (AFP-L3), AFP'nin glikozile formlarından biridir ve HSK erken tanısında klinik yeri ile ilgili çalışmalar sürmektedir. Haptoglobin, öncelikle hemoliz veya normal kırmızı kan hücresi dönüşümü ile dolaşıma salınan hemoglobini temizleyen benzersiz bir akut faz proteinidir, malignite durumlarında yükseldiği bilinmektedir. Asprosin, NPS (konjenital parsiyel lipodistrofi, fasiyal dismorfizm, yüz ve ekstremite anomalileri) hastalarında tespit edilen ve açlıkla indüklenen, hepatik glukoz çıkışını sağlayan bir hormondur. Beyaz adipoz dokudan salgılandığı için bu hormona Yunanca 'beyaz' anlamına gelen 'asprosin' adı verilmiştir. Çalışmamızda, HSK'lı olgularda serum total AFP, AFP-L3, AFPL-3/AFP, haptoglobin, asprosin düzeylerini incelemek ve bunlar arasında karşılaştırma yaparak HSK patogenezinin anlaşılmasında ve tanısında kullanılabilirliklerini araştırmayı amaçladık. Materyal-Metod: Çalışmamız, HSK'lı olan (grup 1, n=40) ve sağlıklı kontrol grubundan (grup 2, n=40) yaş ve cinsiyet dağılımı gibi demografik özellikleri benzer, ek hastalığı olmayan (Tip2 diyabetes mellitus, esansiyel hipertansiyon, dislipidemi, malignite gibi) olgulardan oluşturuldu.
Özet (Çeviri)
Objective: Hepatocellular Carcinoma (HCC) is the most common primary malignant tumor of the liver. It is known that serum alpha fetoprotein (AFP) level increases in HCC. AFP is a 70 kD glycoprotein produced by the fetal liver and yolk sac during the first trimester of pregnancy. It is a molecule used in the diagnosis and follow-up of HSC. Alfafetoprotein-L3 (AFP-L3) is one of the glycosylated forms of AFP and studies on its clinical place in the early diagnosis of HSC are ongoing. Haptoglobin is a unique acute phase protein that primarily clears hemoglobin released into the circulation by hemolysis or normal red blood cell transformation, it is known to be elevated in malignancy conditions. Asprosine is a fasting-induced hormone that provides hepatic glucose output and is detected in patients with NPS (congenital partial lipodystrophy, facial dysmorphism, facial and extremity anomalies). Since it is secreted from white adipose tissue, this hormone is named 'asprosin', which means 'white' in Greek. In our study, we aimed to examine the serum total AFP, AFP-L3, AFPL-3/AFP, haptoglobin, asprosin levels in patients with HCC and to compare them and investigate their usability in understanding and diagnosis of HCC pathogenesis. Method: Our study was composed of patients with HSC (group 1, n = 40) and healthy control group (group 2, n = 40) with similar demographic characteristics such as age and gender distribution, and no comorbidities (such as Type 2 diabetes mellitus, essential hypertension, dyslipidemia, malignancy).