Paroksismal atriyal fibrilasyon tanısı alan hastalarda oksidatif stres ile otofaji ve apopitoz ilişkisi
The relationship between oxidative stress and autophagy - apoptosis in patients with paroxysmal atrial fibrillation
  1. Tez No: 673979
  2. Yazar: HALİL FEDAİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM HALİL ALTIPARMAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Giriş ve amaç: Atriyal fibrilasyon (AF), düzensiz, yüksek hızlı atriyal elektriksel aktivasyonlar ve ineffektif atriyal kontraksiyonlarla karakterize olan en sık klinik aritmi formudur. Yapısal ve elektrofizyolojik değişiklikler, AF gelişiminde kritik bir rol oynar. Paroksismal AF'nin (PAF) patofizyolojisi tam olarak aydınlatılmamış olsa da oksidatif stres (OS) ve atriyal yeniden şekillenme önemli tetikleyiciler gibi görünmektedir. PAF hastalarında M30 proteini ile gösterilen otofaji ve ATG5 proteini ile gösterilen apopitozu araştıran bir çalışma bulunmamaktadır. Çalışmamızdaki amacımız, PAF'li hastalarda otofaji ve apopitozu araştırmak ve bunun OS ile ilişkisinin olup olmadığını ortaya koymaktır. Yöntem ve gereç: Çalışmamıza Şubat 2020 ve Ağustos 2020 tarihleri arasında kliniğimize başvuran 18-80 yaşları arasında 44 PAF hastası ile yaş ve cinsiyet olarak benzer 44 sağlıklı gönüllü alındı. Demografik, ekokardiyografik ve laboratuvar verileri kaydedildi. Hasta ve sağlıklı gönüllülerden alınan kan örneklerinde serum total oksidatif seviye (TOS), total antioksidan seviye (TAS), oksidatif stres indeksi (OSI) ile otofaji için serum ATG5 ve opopitoz için serum M30 seviyeleri çalışıldı. Elde edilen verilerin SPSS for Windows sürüm 20.0 yazılımını (SPSS, Inc., Chicago, IL) kullanılarak istatistiksel analizleri yapıldı. Bulgular: Her iki grup da demografik özellikleri bakımından benzerdi.
Özet (Çeviri)
Introduction and aim: Atrial fibrillation (AF) is the most common clinical form of arrhythmia characterized by irregular, high-speed atrial electrical activations and ineffective atrial contractions. Structural and electrophysiological changes play a critical role in the development of AF. Although the pathophysiology of paroxysmal AF (PAF) is not fully elucidated, oxidative stress (OS) and atrial remodeling appear to be important triggers. There are no studies investigating autophagy indicated by M30 protein and apoptosis indicated by ATG5 protein in PAF patients. We aimed to investigate autophagy and apoptosis in patients with PAF and reveal whether they are related to OS. Methods and materials: We included 44 patients with PAF between the ages of 18-80 who applied to our clinic between February 2020 and August 2020 and 44 healthy volunteers of similar age and gender. Demographic, echocardiographic, and laboratory data were recorded. Serum total oxidative status (TOS), total antioxidant status (TAS), oxidative stress index (OSI), and serum ATG5 for autophagy and serum M30 levels for apoptosis were investigated in blood samples taken from patients and healthy volunteers. We performed statistical analysis using SPSS for Windows version 20.0 software (SPSS, Inc., Chicago, IL). Results: Both groups were similar in terms of demographic characteristics.