Basit ve komplike apandisitlerde hiperbilirubinemi ve temel laboratuvar testlerinin tanısal değeri
Diagnostic value of hyperbilirubinemia and basic laboratory tests in simple and complicated
  1. Tez No: 673977
  2. Yazar: ELİF İPEK KIZILTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DURSUN ÇADIRCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Giriş ve Amaç: Akut apandisit (AA), luminal obstrüksiyon ile oluşan; luminal basınç artışı, dolaşım bozukluğu ile bakteriyel çoğalmanın izlendiği enflamasyon sürecidir. Tanının gecikmesi ile oluşan apendiks perforasyonu, apse oluşumu veya yanlış tanı ile apendektomi gibi nedenler, hastalarda mortalite ve morbiditeyi artırır. Bu çalışmanın amacı; AA nedeniyle opere edilen ve patoloji sonucu apandisit (basit-komplike) olarak rapor edilen hastalarda AA şiddetini belirlemede preoperatif olarak serum total bilirubin ve temel laboratuvar testlerinin (WBC, CRP, Nötrofil Lenfosit oranı, Trombosit sayısı, Platelet Lenfosit oranı, Mean Platelet Volume (MPV), Platelet Distribution Width (PDW)) etkinliğini belirlemektir. Yöntem: Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Kliniği'nde Ocak 2015-Aralık 2019 yılları arasında AA klinik tanısı konulmuş; laparoskopik veya konvansiyonel apendektomi yapılan, 18 yaş üstü erişkin hastaların tıbbi kayıtları üzerinden retrospektif olarak yapıldı. AA öntanısıyla opere edilen ve patolojisi basit veya komplike AA olarak adlandırılmış hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Histopatolojik olarak apandisit olmayan, kronik karaciğer hastalığı şüphesi olan, hepatobiliyer hiperbilirubinemi ile ilişkili hastalığı olan, hemolitik hastalığı olan, alkolizm öyküsü olan, daha önce bilinen karaciğer hastalığı olan, hasta dosyasında veri eksikliği olan, başka herhangi bir nedenle cerrahi sırasında tesadüfen apandisit ameliyatı geçiren, 18 yaş altı hastalar çalışma dışı bırakıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 386 hastanın yaş ortalaması 35,3 (18-88) idi. Hastaların 194 (%50,3)'ü kadın, 192 (%49,7)'si erkek idi. Patoloji sonucuna göre 296 (%76,7) hasta basit; 90 (%23,3) hasta komplike AA olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Acute appendicitis (AA), is an inflammatory process that occurs due to luminal obstruction with subsequent intraluminal pressure increase, circulatory compromise and bacterial overgrowth. A delayed diagnosis with perforation of the appendix and abscess formation, as well as an appendectomy due to a misdiagnosis, result in increase in mortality and morbidity rates. The aim of this study is to determine the efficacy of preoperative total bilirubin levels and basic laboratory tests (WBC, CRP, neutrophil lymphocyte ratio, thrombocyte count, platelet lymphocyte ratio, mean platelet volume (MPV) and platelet distribution width (PDW)) in patients operated for AA and diagnosed pathologically as having appendicitis (simple or complicated). Methods: Medical records of the patients aged 18 or older who had been diagnosed clinically with AA and had undergone laparoscopic or conventional appendectomy surgery in Harran University Medical Faculty, Department of General Surgery, between January 2015 and December 2019, were reviewed retrospectively. The study included patients who had been operated with a clinical diagnosis of AA and had been diagnosed pathologically as having simple or complicated appendicitis. Patients who hadn't been diagnosed histopathologically as having appendicitis, patients who had evidence of chronic liver disease, hyperbilirubinemia-related hepatobiliary disease or hemolytic disease, patients with a history of alcoholism or liver disease, patients with missing data on their medical records, patients who had been operated for other pathologic conditions and had been found to have appendicitis during surgery, and patients who were under age of 18, were excluded from the study. Results: The mean age of 386 patients who were included in the study was 35.3 (18-88). Of these patients, 194 (50.3%) were female and 192 (49.7%) were male. According to pathology records, 296 (76.7%) patients were diagnosed with simple AA and 90 (23.3%) patients were diagnosed with complicated AA.