Manisa'da aile sağlığı merkezlerinde görev yapan sağlık profesyonellerinin otizm spektrum bozukluğu konusundaki bilgi ve erken tanıya yönelik görüşlerinin değerlendirilmesi
Assessment of views of health professionals working in family health centers in Manisa on knowledge and early diagnosis on autism spectrum disorder
  1. Tez No: 673993
  2. Yazar: YAŞAR TAMUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESRİN ŞEN CELASİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, Manisa Aile Sağlığı Merkezlerinde görev yapan sağlık profesyonellerinin Otizm Spektrum Bozukluğu konusunda bilgi ve erken tanıya yönelik görüşlerinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel tipteki araştırma, Manisa İl Merkezindeki Aile Sağlığı Merkezlerinde yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini 192 sağlık profesyoneli oluşturmuştur. Verilerinin toplanmasında; Tanıtıcı Bilgi Formu, OSB Bilgi Ölçeği ve OSB ile İlgili Görüşlerinin Yer Aldığı Soru Formu kullanılmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde; tanımlayıcı istatistikler, Mann Whitney U ve Kruskal Wallis testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate the knowledge of health professionals working in Manisa Family Health Centers (FHC) on Autism Spectrum Disorder (ASD) and their opinions on early diagnosis. Materials and Methods: This descriptive and cros-sectional study was conducted at FHC in Manisa city center. The study sampling consists of 192 health professionals. Questionnaire form that includes Introductory Information Form, ASD Information Scale, and opinions about ASD was used for gathering data. Descriptive statistics, Mann Whitney U and Kruskal Wallis test methods was used for evaluation of acquired data. The significance level of p value were taken < 0,05. Results: ASD knowledge level of health professionals included in the research, generally found to be medium and high.