Efferent işitsel sistemin multiple sklerozlu hastalarda elektrofizyolojik yöntemlerle değerlendirilmesi
Evaluation of efferent auditory system in patients with multiple sclerosis by electrophysiological methods
- Tez No: 673996
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN YORULMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Bu çalışmada multipl skleroz (MS) hastalarında işitsel efferent sistemin medial olivoklear (MOK) refleks ile değerlendirilmesi amaçlanmıştır. MS'de çeşitli afferent işitsel anormallikler tanımlanmış olmasına rağmen efferent işitsel sistemle ilgili az sayıda bilgi mevcuttur. MS plakları beyin sapı bölgesinde de görülebilir ve bu bölgede izlenmesi MOK yolağını etkilebilir. Gereç ve Yöntemler: Çalışmaya 30'u MS hastası ve 23'ü kontrol grubu olmak üzere işitmeleri normal olan 53 katılımcı dahil edildi. MS hastaları kranial MR görüntülemesi bulgularına göre 'tanımlanabilir beyin sapı lezyonu olmayanlar (Grup 1, n=15)' ve 'tanımlanabilir beyin sapı lezyonu olanlar (Grup 2, n=15)' olarak iki gruba ayrıldı. Tüm katılımcılara; saf ton odyometrisi, akustik refleks testi ve TEOAE amplitüt ölçümü (80 ±4 dB peSPL klik uyaran kullanılarak) yapıldı. MOK yolağı, kontralateral akustik uyaran sonrası transient evoked otoakustik emisyon (TEOAE)'da supresyon düzeyi ölçülerek değerlendirildi. Kontralateral supresyon ölçümü 65 dB peSPL lineer klik uyaran ve kontralateral kulaktan 50 dB SPL beyaz gürültü kullanılarak, 260 klik uyaran yanıtı averajlanarak yapıldı. Bulgular: 80 ±4 dB peSPL klik uyaran kullanılarak elde edilen TEOAE SNR amplitütleri sağ kulakta 2000 ve 2800 Hz'de kontrol grubunda, Grup 2'den daha yüksek saptanmıştır (p0,05). Kontralateral 50 dB SPL beyaz gürültü verilerek ölçülen ortalama supresyon miktarı Grup 1 için sağda 0,42 dB (±1,32), solda -0,03 dB (±1,02); Grup 2 için sağda 0,29 dB (±1,40) solda -0,31 (±1,77); kontrol grubu için sağda 0,47 dB (±1,27), solda 0,80 dB (±1,10) olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to evaluate auditory efferent system by medial olivoclear reflex on patients with multiple sclerosis. Despite afferent auditory abnormalities are well defined in MS, there is little information about efferent auditory abnormaliyies. Multiple sclerosis (MS) plaques might seen in brainstem and that can affect the medial olivocochlear (MOC) pathway. Material and Methods: 53 participant with normal hearing (30 MS patients and 23 control group) was involved in the study. MS patients divided in two group as“patients without definable brainstem lesion (Group 1, n=15)”and“patients with definable brainstem lesion (Group 2, n=15)”. All participants had pure tone audiometry, acoustic reflex test, TEAOAE amplitude measurement (with 80 ±4 dB pe SPL click Stimulus). MOC pathway evaluated with transient evoked otoacoustic emission (TEAOAE) after contralateral acoustic stimulus. Contralateral suppresion measurement is made by 65 dB pe SPL linear click stimulus with 50 dB SPL white noise on contralateral ear and 260 click mean stimulus reponse. Results: TEOAE SNR amplitudes on right ear with 80 ±4 dB pe SPL click stimulus on 2000 and 2800 Hz are found to be higher on control group than Group 2 (p0.05). Mean suppression calculated with contralateral 50 dB SPL white noise found; for Group 1 0,42 dB(±1,32) on right and -0,03 dB (±1,02) on left, for Group 2 0,29 dB (±1,40) on right and -0,31 (±1,77) on left, for control group 0,47 dB (±1,27) on right and 0,80 dB (±1,10) on left.