Elazığ ve Kocaeli illerinde kedi ve köpeklerde görülen kulak hastalıklarının prevalansı
The prevalance of ear diseases in cat and dogs in Elazıg and Kocaeli provinces
  1. Tez No: 673995
  2. Yazar: SELÇUK BAŞER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM CANPOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Canlıların dış dünya ile bağlantı kurmalarını sağlayan temel duyuları, hayvanların yaşam kalitelerini doğrudan etkilemektedir. Dış ve orta kulak hastalıkları kedi ve köpeklerde yaygın olarak görülen rahatsızlıklardandır. Kulak hastalıkları, hastalık ilerleyene ve geri dönüşü mümkün olmayan yapısal bozukluklara yol açana kadar genellikle sahipleri tarafından fark edilememektedir. Bu bağlamda kedi ve köpeklerde görülen kulak hastalıkları prevelansının belirlenmesi, kulak hastalıklarının erken teşhis edilmesi ve hayvan sahiplerinde farkındalık oluşturması açısından önem arz etmektedir. Bu çalışmada da Kocaeli ve Elazığ illerinde kliniklere getirilen kedi ve köpeklerde görülen kulak hastalıklarının prevelansının belirlenmesi amaçlanmaktadır. Bu amaçla Kocaeli ilinde kliniğe getirilen 112 ve Elazığ ilinde kliniğe getirilen 61 kedi ve köpeğin genel kulak muayenesi gerçekleştirilmiş ve otoskopla kulak kanalı ve kulak zarı incelenmiştir. Ayrıca radyografik görüntüleme yöntemleri (röntgen), mikrobiyolojik ve histopatolojik muayeneler yapılmıştır. Hastalıklar teşhis edildikten sonra kaydedilmiş ve kulak hastalıkları ile ilgili değerlendirmeler istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda Kocaeli'nde kulak hastalıkları prevelansının (%12,9) Elazığ'a (%1,7) oranla daha yüksek düzeyde olduğu; hayvanların temizlik, beslenme ve barınma koşullarının iyileştirilmesinin bu olguların azalmasında etkili olacağı, periyodik olarak klinik muayenelerinin yapılmasının bu hastalıkların tanısının erken konularak hızlı ve etkili bir tedavi sürecine olanak sağlayacağı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The basic senses that enable living things to connect with the outside world directly affect the quality of life of animals. Outer and middle ear diseases are common disorders in cats and dogs. Ear diseases are usually not noticed by their owners until the disease progresses and causes irreversible structural disorders. In this context, determining the prevalence of ear diseases in cats and dogs is important in terms of early diagnosis of ear diseases and raising awareness among animal owners. In this study, it is aimed to determine the prevalence of ear diseases in cats and dogs brought to clinics in Kocaeli and Elazig provinces. For this purpose, general ear examination of 112 cats and dogs brought to the clinic in Kocaeli and 61 cats and dogs brought to the clinic in Elazığ were performed and the ear canal and eardrum were examined with an otoscope. In addition, radiographic imaging methods (x-ray), microbiological and histopathological examinations were performed. After diagnosing the diseases, they were recorded and evaluations about ear diseases were evaluated statistically As a result of the research, it was found that the prevalence of ear diseases in Kocaeli (12.9%) is higher than Elazig (1.7%); It has been determined that improving the hygiene, feeding and housing conditions of the animals will be effective in reducing these cases, and periodic clinical examinations will allow early diagnosis of these diseases and a rapid and effective treatment process.