Kan akımı kısıtlı egzersizler için basınç reçetelendirme yöntemlerinin karşılaştırılması ve geçerlilik-güvenirlik çalışması
Comparison of pressure prescription methods for blood flow restriction training and validity-reliability study
- Tez No: 673997
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET MESUT ÇELEBİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA AKKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Spor Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Kan akımı kısıtlı egzersizler ekstremitelerin proksimalinde bir manşon yardımı ile venöz kan akımının ve kısmi olarak arteryel kan akımının kısıtlandığı egzersizlerdir. Kan akımı kısıtlı egzersizlerin aynı direnç düzeyindeki kan akımı kısıtlı olmayan egzersizlere göre daha fazla hipertrofi ve dayanıklılık sağladığına yönelik kanıtlar bulunmaktadır. Bu uygulamanın egzersizinin reçete edilmesi hakkında ise kesin bir görüş bulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı üst ekstremiteye yönelik kan akımı kısıtlı egzersiz uygulamaları için literatürde kendine yer bulmuş basınç belirleme yöntemlerini altın standart olan ''Pulsed-Wave (PW) Doppler'' ile karşılaştırmak ve yeni bir yöntem olarak 'Kapiller Geri Dolum Zamanının Uzaması'nın basınç reçetelendirmede kullanılıp kullanılamayacağını araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışma 44 sağlıklı gönüllü ile tamamlanmıştır. Katılımcılardan birer hafta ara ile iki defa manuel kan basıncı manşonu kullanılarak rastgele sırada ''Pulsed-Wave (PW) Doppler'', parmak ucu oksimetre cihazı pletismografı, kapiller geri dolum zamanı uzaması ve öznel sıkılık ölçeği kullanılarak dominant üst ekstremite brakiyal arter oklüzyon basınçları belirlenmiştir. Ekstremite çevre ölçümleri ve vital bulgular kullanılarak Tuncalı ve Hong-Yun Liu tahmin formülleri sonuçları belirlenmiştir. Elde edilen veri istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Basınç belirleme yöntemlerinin birinci ve ikinci ölçümleri karşılaştırıldığında, yalnızca öznel sıkılık ölçeği ile belirlenen basınçlar arasında istatistiksel anlamlı (157,5 ± 17,6 ile 172,4 ± 18,5 p=0.004) bir fark saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Exercises with restricted blood flow are exercises in which venous blood flow and partially arterial blood flow are restricted with the help of a cuff in the proximal region of extremities. There is evidence that exercises with restricted blood flow provide more hypertrophy and endurance than exercises with the same resistance level without blood flow restriction. Meanwhile, there are no guidelines on prescribing the blood flow restricted exercise. The aim of this study is to compare the pressure determination methods that have found their place in the literature for blood flow restricted exercise applications for the upper extremity with the gold standard pulsed-wave doppler and to investigate whether the 'Capillary Refill Time Prolongation 'can be used in pressure prescription as a new method. Material and Method: The study was completed with 44 healthy volunteers. Occlusion pressures of the dominant upper extremity brachial artery were determined by using manual blood pressure cuffs twice at one-week intervals, randomly using Pulsed-Wave Doppler, fingertip oximeter with pletismograph device, capillary refill time and the perceived tightness scale. The results of Tuncalı and Hong-Yun Liu estimation formulas were calculated by using the limb circumference measurements and vital findings. The obtained data were evaluated statistically. Results: When the first and second measurements of the pressure determination methods were compared, a statistically significant difference (157.5 ± 17.6 vs 172.4 ± 18.5 p = 0.004) was found between the pressures determined only by the perceived tightness scale.