Behçet hastalığı bulunan kadınların, tanı öncesi ve sonrası gebeliklerinde gözlenen hastalık bulgularının, gebelik komplikasyonlarının ve fetüs özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of disease manifestations, adverse pregnancy outcomes and fetus features in women with behçet's disease
- Tez No: 674005
- Danışmanlar: PROF. DR. TAHSİN MURAT TURGAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Behçet Hastalığı birçok sistemi tutabilen, etyolojisi tam olarak aydınlatılamamış bir vaskülit tipidir. Hastalığın seyrinde sıklıkla oral aft ve genital ülser gibi mukokütanöz lezyonlar, üveit, vb.göz tutulumu bulguları, hem arter hem ve ven tutulumunu içeren vasküler bulgular, nörolojik, gastrointestinal, eklem tutulumu gözlenir. Genellikle genç yaşlarda tanı konması nedeniyle gebelik sürecinin etkilenip etkilenmediği hala tartışma konusudur. Birçok çalışma gebelikte Behçet hastalığına bağlı majör komplikasyonların görülmediği lehinde olsa da literatürde hastalık bulgularının ve olumsuz gebelik sonuçlarının arttığını gösteren çalışmalar bulunmaktadır. Bu çalışmada Behçet hastalığının gebelik sonuçları ile ilişkisi değerlendirilmiştir. Çalışmaya Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı/ Romatoloji Bilim Dalı Multidisipliner Behçet Hastalığı Polikliniğine 26 Mart 2020- 25 Aralık 2020 tarihleri arasında başvuran ISG kriterlerini karşılayan 110 gönüllü Behçet hastası ve bu hastaların 323 gebelik öyküsü incelemiştir. (Etik kurul tarihi: 26.03.2020, Karar No:İ3-179-20). Dahil edilme kriterleri:“18 yaş üstünde olmak, ISG kriterlerine göre BH tanısı almış olmak, Hastane veri tabanında gebelik bilgilerine ek olarak gereklilik halinde hastalardan sözel bilgi almak amacıyla düzenlenmiş onam formunu kendi rızası ile imzalamış olmaktır.”Sistemdeki gebelik verilerine ek olarak kadınlara“Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Romatoloji Bilim Dalı Behçet Hastalarında Fertilite, Gebelik Süreci Ve Fetal Komplikasyon Değerlendirmesine Yönelik Değerlendirme Formu”uygulanmıştır. Bu form hastaların demografik özellikleri ve gebelik öyküleri literatürde yapılmış birçok araştırmadan derlenen veriler doğrultusunda hazırlanmıştır. Çalışmaya alınan 110 kadından 50'si BH tanısı sonrası gebe kalmıştır. Bu kadınlara ait BH tanısı sonrası gerçekleşen 69 gebelik değerlendirilmiştir. Kadınların ortanca tanı yaşı 23.0 (IQR 19.0-28.0), ortanca gebelik yaşı 28.1 (23.3-31.2)'dir. Hastalık tanısından gebeliğe kadar geçen ortanca süre 4.0 (1.9-8.4) yıldır. 69 gebeliğin 20(%29.0)'sinde olumsuz gebelik sonuçları gözlenmiştir. Olumsuz gebelik sonucu gözlenen grup ve gözlenmeyen grupta kadınların gebelik yaşı ve tanıdan gebeliğe kadar geçen sürede istatistiksel farklılık yoktur (sırasıyla, p=0.59 ve p=0.47). Olumsuz gebelik sonucu gözlemlenen grupta 3 gebelikte (%15) spontan abortus, 4 gebelikte(%20) intrauterin ölüm, 1 gebelikte (%5) ölü doğum, 7 gebelikte(%35) SGA, 3 gebelikte (%15) preeklampsi, 5 gebelikte(%25) prematür membran ruptürü ,4 gebelikte (%20) teratojenik madde kullanımına bağlı medikal abortus saptanmıştır. İki grupta da birer gebelikte derin ven trombozu saptanmıştır. BH alevlenmeleri açısından gruplar incelendiğinde iki grup annelerin gebelik yaşı ve tanıdan gebeliğe kadar geçen sürede istatistiksel fark yoktur (p=0.20 ve p=0.77). 22 gebelikte (%31.9) bulgular gebelik esnasında alevlenmiştir. Gebelik esnasında kolşisin kullanılan ve kullanılmayan gebelikler değerlendirildiğinde kolşisin kullanımı devam eden ve doğum kilosu hesaplanabilen 14 gebelikte ortalama doğum kilosu 3450.0 (IQR 3125.0-3612.5) gram, kullanılmayan 44 gebelikte ortalama doğum kilosu 3340.0 (IQR 2955.0-3600.0) gram'dır. İki grup arasında kolşisin kullanımının doğum kilosu üzerine etkisinde istatistiksel anlamlılık saptanmamıştır (p=0.54). İki grubun doğum haftası açısından karşılaştırılmasında kolşisin devam edilen 16 gebelikte ortanca doğum haftası 38.0 (IQR 38.0-39.0), kolşisin kullanmayan 48 gebelikte ortanca doğum haftası 39.9 (IQR 37.2-40.0)'dir (p=0.33). Gebelikte en sık artış gösteren bulgu genital ülser olarak saptanmıştır (14 gebelik,%20.3). GÜ'den sonra en fazla artış oral aftlardadır (%14.5). Göz bulgularında gebelik esnasında herhangi bir artış saptanmamıştır. Kolşisinin kesilmesi ya da ilaca devam edilmesinin hastalık alevlenmelerinde azaltıcı etkisi olduğuna dair istatistiksel olarak anlamlı herhangi bir bulgu saptanmamıştır. Gebelik esnasında tanı kriterlerini tam olarak karşılamaması nedeniyle ya da doktor tarafından BH tanısı konmamış 60 kadının 225 gebeliğinin incelenmesinde gebeliklerin 18'inde oral aftlarda artış (%8), 8'inde(%3.6) eklem bulgularında artış, 7(%3.1) cilt bulgularında artış, 4'ünde (%1.8) genital ülserde gebelikte artış saptanmıştır. Bu bulgular ışığında 3 kadına postpartum dönemde BH tanısı ile tedavilerine başlanmıştır. Sonuç olarak BH bulgularda alevlenmeler ve remisyonlarla izlenen bir hastalıktır. Gebelikte bulguların alevlenmesi ile ilgili veriler sınırlı olmakla birlikte dikkat çekicidir. Daha fazla hasta ve gebelik sayısı ile prospektif çalışmaların yapılmasına ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Behçet's Disease is a multi systemic disorder with an unknown etiology. The disease can affect all systems but usually characterized by recurrent oral and genital apthous ulcers, eye manifestations, vascular, neurologic and gastrointesrtinal manifestations and patients are usually diagnosed in fertile years. Recently many researchers reported remissions during the pregnancy. On the other hand some researchers reported flares and poor pregnancy outcomes. In this study, we aimed to investigate the effects of pregnancy on Behçet's disease. In this study, 110 volunteered women and their 323 pregnancies' outcomes analyzed who applied to Ankara University Internal medicine rheumatology/ multidiciplinary Behçet's Disease clinic between 23 March 2020 and 25 December 2020. During patients' clinical visit, a questionaire form which includes disease and pregnancy complications and was applied by the same investigator. Also archive files of women who gave birth baby in our hospital were investigated about adverse pregnancy outcomes. The questionaire form is prepared by the investigators and used wide literature data. Sixty women had 254 pregnancies before BD diagnosis and 50 women had 69 pregnancies after BD diagnosis. Pregnancy groups analized separetely as before BD diagnose pregnancy group and After BD diagnose pregnancy group. Fifty women and their 69 pregnancies after BD diagnosis were analyzed first. Median age of BD diagnosis was 23.0 (IQR 19.0-28.0) years. Median disease duration until pregnancy was 4.0 (IQR 1.9-8.4) years. 20 of 69 pregnancies (%29) were seen adverse pregnancy outcomes. Between complicated and non-complicated pregnancy groups pregnancy age and duration between diagnosis and pregnancy there were no statistical significance (p=0.59 and p=0.47). In complicated pregnancy group in 3 pregnancies (%15) spontan abortus, in 4 pregnancies(%20) intrauterin exitus, in 1 pregnancy(%5.0) stillbirth, 7 pregnancies (%35.0) SGA, 3 pregnancies(%15) pre-eclampsia, 5 pregnancies (%25) premature membrane ruptur, in 4 pregnancies (%20) teratogenic drug usage were detected. Both groups there was one patient with deep vein thrombosis. When groups are investigated about BD flare, in 22 pregnancies (%31.9) there were BD flares. Between non-flare group and flare group, pregnancy age and disease duration between diagnosis and pregnancy there were no statistically significance (p=0.20 and p=0.77). Most common finding was genital ulcer in 14 pregnancies (%20.3). Oral aphthous ulser followed GU, in 10 pregnancies (%14.5). In comparison of colchicine used pregnancies and non-used pregnancies weight of birth was not statistically significant between groups. Colchicine used 14 pregnancies median birth weight was 3450.0 (IQR 3125.0-3612.5) grams and non-used 44 pregnancies median birth weight was 3340.0 (IQR 2955.0-3600.0) grams (p=0.54). Two grous also compared about preterm delivery results. In 16 pregnancies which colchicine was used median birth week was 38.0 (IQR 38.0-39.0), and in 48 pregnancies which colchicine non-used median birth week was 39.9 (IQR 37.2-40.0). Statictically not significant (p=0.33). Sixty women and their 225 pregnancies before BD also investigated. 18 of the pregnancies there was OA (%8.0) and 8 of them (%3.6) flare was seen during pregnancies. Also 8 of the pregnancies (%3.6) with artralgia and 7 of the pregnancies (%3.1) skin manifestations , 4 of pregnancies (%1.8) genital lessions diagnosed. Three women was diagnosed as BD in post-partum period. In conclusion, BD is a disease characterized by exacerbations and remissions in symptoms. Although the data on the exacerbation of symptoms during pregnancy are limited, our results are remarkable. Prospective studies with higher number of patients and pregnancies are needed.