Behçet sendromlu hastalarda alt ekstremite ven duvar kalınlığının önemi
The importance of lower extremity vein wall thickness in patients with behçet syndrome
- Tez No: 674004
- Danışmanlar: PROF. DR. AŞKIN ATEŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, İç Hastalıkları, Rheumatology, Internal diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Behçet Sendromlu Hastalarda Alt Ekstremite Ven Duvar Kalınlığının Önemi Giriş ve Amaç: Behçet hastalığı, etiyolojisi net olmayan, Türkiye'nin de içinde olduğu Akdeniz ve Orta Doğu bölgesinde sık görülen, remisyon ve atak dönemleri ile seyreden, birçok organ ve sistemi tutabilen, kronik, inflamatuar bir hastalıktır. Vasküler olaylar Behçet hastalarının %40'ını etkiler. Yüzeyel venöz tromboz ve derin ven trombozu (DVT) en sık görülen vasküler belirtilerdir. Bu çalışmada girişimsel olmayan bir yöntem olan alt ekstremite doppler ultrasonografisi (usg) ile alt ekstremite ven duvar kalınlığı ölçümü ile vasküler tutulumun ön görülüp görülemeyeceğini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı/ Romatoloji Bilim Dalı Polikliniği ve Multidispliner Behçet Hastalığı Tanı ve Tedavi Ünitesi'ne Temmuz 2019 – Ekim 2020 tarihleri arasında başvuran takipli 30 mukokutanöz Behçet hastası, 30 vasküler Behçet hastası, 30 ankilozan spondilit (AS) hastası 30 sağlıklı gönüllü alındı. Hastaların alt ekstremite ven doppler usg ile ven duvar kalınlıkları ölçülerek gruplar arasında karşılaştırıldı. Bulgular: Sağlıklı kontrol, AS ve mukokutanöz Behçet hasta grubu ile karşılaştırıldığında vasküler Behçet hastalarında (n=30 hasta) sağ vena sefana magna (VSM) proksimal düzey duvar kalınlığı (sırasıyla 0,15 ± 0,11 mm, 0,14 ± 0,08 mm, 0,12 ± 0,03, 0,21 ± 0,15 mm, p:0,009), sol VSM proksimal düzey duvar kalınlığı (sırasıyla 0,14 ± 0,07 mm, 0,16 ± 0,13 mm, 0,13 ± 0,06 mm, 0,25 ± 0,21 mm p:0,002) sağlıklı kontrol ve mukokutanöz Behçet grubuna göre anlamlı olarak daha yüksekti. Sağlıklı kontrol, AS ve mukokutanöz Behçet grubu ile karşılatırıldığında vasküler Behçet hastalarında sağ VSM distal düzey duvar kalınlığı (sırasıyla 0,14 ±0,08 mm, 0,18 ± 0,12 mm, 0,20 ± 0,14 mm, 0,40 ± 0,22 mm, p:
Özet (Çeviri)
The Importance of Lower Extremity Vein Wall Thickness in Patients with Behçet Syndrome Aim: Behçet's disease is a chronic, inflammatory disease whose etiology is not clear, which is common in the Mediterranean and Middle East region, including Turkey, with periods of remission and attack, which can hold many organs and systems. Vascular events affect 40% of Behçet's patients. Superficial venous thrombosis and deep vein thrombosis (DVT) are the most common vascular symptoms. In this study, we aimed to evaluate whether vascular involvement can be predicted by measuring the wall thickness of the lower extremity vein with lower extremity doppler ultrasonography (USG), a non-invasive method. Materials and methods: Between July 2018 and March 2019, 30 healthy volunteers and 30 patients with mucocutaneous Behcet disease, 30 patients with vascular Behcet disease, 30 patients with ankylosing spondylitis (AS) disease who were followed up in the Multidisciplinary Diagnosis and Treatment Unit of the Behçet's disease Department and Rheumatology Department Polyclinic of Ankara University School of Medicine were evaluated. Patients were compared between groups by measuring vein wall thickness with lower extremty vein doppler usg. Results: Right vena cefana magna (vsm) proximal level wall thickness (respectively 0,21 ± 0,15 mm, 0,15 ± 0,11 mm, 0,14 ± 0,08 mm, 0,12 ± 0,03, p:0,009) and left VSM proximal level wall thicknes (respectively 0,25 ± 0,21 mm, 0,14 ± 0,07 mm, 0,16 ± 0,13 mm, 0,13 ± 0,06 mm, p:0,002) was significantly higher in vascular Behcet patients compared to healthy control, AS and mucocutaneous Behcet patient group. Right VSM distal level (respectively 0,40 ± 0,22 mm, 0,14 ±0,08 mm, 0,18 ± 0,12 mm, 0,20 ± 0,14 mm, p: