Kamu özel ortaklığı (şehir hastanesi) hastanesinde çalışan yoğun bakım hemşirelerinin tıbbi hata eğiliminin, hemşirelikte tıbbi hataya eğilim ölçeği ve tıbbi hata tutum ölçeği ile belirlenmesi
Determination of medical error tendency of the intensitive care nurses working in public private partnership hospital (city hospital) with medical fault measurement scale in nursing and medical error attitude scale
  1. Tez No: 674006
  2. Yazar: MUSTAFA YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEHNAN ALPER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Sağlık hizmeti sunumunun insana ve insanlığa hizmet ettiği için kesintisiz olarak devam etmesi gerekmektedir. Kesintisiz çalışma sürecinde sağlık personelleri tıbbi hata yapabilmektedir. İlgili çalışmanın amacı, kamu özel işbirliği hastanesinde çalışan yoğun bakım hemşirelerinin tıbbi hataya eğilimlerinin ve tıbbi hata tutumlarının belirlenmesi ve klinik koşulların hemşirelerde tıbbi hata tutumu üzerine olan etkilerinin araştırılmasıdır. Araştırmanın örneklemini Kasım 2019-Şubat 2020 tarihleri arasında çalışmaya katılmayı kabul eden Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi yoğun bakım ünitelerinde çalışan 131 hemşire oluşturmaktadır. Veriler“Hemşirelere İlişkin Kişisel Bilgi Formu”,“Hemşirelikte Tıbbi Hataya Eğilim Ölçeği”ve“Tıbbi Hatalarda Tutum Ölçeği”kullanılarak toplanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS 22.0 istatistik paket programı analizinde ise tek yönlü ANOVA testi, Kruskal Wallis varyans analizi, Chi-Square ve Fisher's Exact Test testi kullanılmıştır. Tıbbi hata eğilim ölçeğinden koroner yoğun bakım ünitesinde çalışan hemşireler 236,0 (224,5 – 242,0) puan, dahili yoğun bakımda çalışan hemşireler 237,0 (218,0 – 244,0) puan, çocuk yoğun bakımda çalışan hemşireler 236,5 (223,8 – 244,0) puan, beyin cerrahi yoğun bakımda çalışan hemşireler 236,0 (224,5 – 242,0) puan almıştır. Bu sonuç hemşirelerin tıbbi hataya eğilimlerinin düşük olduğunu göstermiştir Tıbbi hata tutum ölçeğinden koroner yoğun bakım ünitesinde çalışan hemşireler 2,5±0,2 puan, dahili yoğun bakımda çalışan hemşireler 2,7±0,2 puan, çocuk yoğun bakımda çalışan hemşireler 2,7±0,3 puan, beyin cerrahi yoğun bakımda çalışan hemşireler 2,6±0,3 puan almıştır. Hemşirelerin tıbbi hata tutumlarının olumsuz olduğu belirlenmiştir. Yapılan post-hoc analizlerde tıbbi hata tutumu total puan farklılığın, koroner yoğun bakımlarda tedavi edilen hasta sayısının fazla olmasından kaynaklandığı tespit edildi. Yoğun bakım hemşirelerinin iş yükünün fazla olması tıbbi hata tutumlarını olumsuz etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
Health care delivery should continue uninterruptedly because it serves humanity and humanity. During uninterrupted work, health personnel can make medical errors. The aim of this study is to determine the medical error tendencies and medical error attitudes of intensive care nurses working in a public private partnership hospital and to investigate the effects of clinical conditions on medical error attitudes in nurses. The sample of the study consists of 131 nurses working in the intensive care units of Adana City Training and Research Hospital, who agreed to participate in the study between November 2019 and February 2020. Data were collected using“Personal Information Form on Nurses”,“Medical Error Trend Scale in Nursing”and“Attitude Scale in Medical Errors”. In the analysis of the data, the SPSS 22.0 statistical package program used for analyze, One-way ANOVA test, Kruskal Wallis variance analysis, Chi-Square and Fisher's Exact Test test were used. From the medical error tendency scale , nurses working in the coronary intensive care unit got 236.0 (224.5-242.0) points, nurses working in internal intensive care got 237.0 (218.0-244.0) points, nurses working in pediatric intensive care got 236.5 (223.8-244.0) points, nurses working in the neurosurgical intensive care unit got 236.0 (224.5-242.0) points. This result showed that nurses have a low propensity to medical errors. Nurses working in the coronary intensive care unit scored 2.5±0.2 points, nurses working in internal intensive care unit scored 2.7±0.2 points, nurses working in pediatric intensive care unit scored 2.7±0.3 points, and nurses working in neurosurgery intensive care unit scored 2.6±0.3 points. Nurses' medical error attitudes were determined to be negative. In post-hoc analyzes, it was determined that the difference in medical error attitude and total score was due to the high number of patients treated in coronary intensive care units. The high workload of intensive care nurses negatively affects their medical error attitudes.