Artroskopik rotator manşet tamirlerinde tespit yöntemlerinin klinik ve fonksiyonel sonuçlar üzerine etkisi
The effect of fixation methods on the clinical and functional results in arthroscopic rotator cuff repairs
  1. Tez No: 674021
  2. Yazar: MEHMET OK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF ALTAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Bu çalışmada artroskopik rotator manşet tamirlerinde tespit yöntemlerinin klinik ve fonksiyonel sonuçlar üzerine etkisinin neler olduğunun belirlenmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Bu çalışma, Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği'nde 2018-2021 tarihleri arasında, rotator manşet yırtığı tanısı konulup, cerrahi tedavi planlanan ve sonrasında artroskopik onarım yapılan ve kontrollere gelen 73 hastanın klinik durumları ve omuz fonksiyonları değerlendirildi. Bu 73 hastanın 51 tanesine tek sıra tamir tekniği ile 22 hastaya ise çift sıra tamir tekniği ile onarım uygulandı. Hastaların cinsiyeti, yaşı, etkilenen omuzu preoperatif ve postoperatif 12. aydaki VAS skorları, Constant skorları ve Amerikan Omuz ve Dirsek Cerrahları (ASES) skorları değerlendirildi. Tüm hastalarda manşet yırtığı tanısı ameliyat öncesinde MR ve fizik muayene ile doğrulandı. Hastaların 1. yıl kontrolünde klinik ve omuzun fonksiyonel durumu karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 73 hastadan tek sıra tamir tekniği uygulanan hastaların %49,32'si kadın hasta olurken, %20,55'i erkekdi. Ayrıca bu hastaların %45,21'inin sağ tarafı opere edilirken, %24,66'sının sol tarafı opere edilmiştir. Çalışmada çift sıra tamir tekniği uygulanan hastaların %17,81'i kadın hasta olurken, %12,33'ü erkekdi. Ayrıca bu hastaların %19,18'inin sağ tarafı opere edilirken, %10,96'sının sol tarafı opere edilmiştir. Her iki grup arasında cinsiyet ve operasyon yapılan kol bakımından istatistiksel anlamlı bir fark tespit edilememiştir (p>0,05). Çalışmamızda ASES ve CONSTANT skorlarının preop dönemde tek sıra tamir tekniği uygulanan hastalarda çift sıra tamir yapılan hastalara göre daha düşük olduğu fakat VAS skorlarının ise daha yüksek olduğu gözlendi. Bunun yanı sıra ASES ve CONSTANT skorlarının postop dönemde tek sıra tamir tekniği uygulanan hastalarda çift sıra tamir yapılan hastalara göre daha düşük olduğu fakat VAS skorlarının ise daha yüksek olduğu gözlendi. X Sonuç: Artroskopik rotator manşet onarımında çift sıra onarım tekniği ile tek sıra onarım tekniği arasında fonksiyonel ve klinik olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, it was aimed to determine the effects of fixation methods on clinical and functional results in arthroscopic rotator cuff repairs. Materials and Methods: This study was conducted in the study of the shoulder functions of 73 patients who were diagnosed with rotator cuff rupture between 2018-2021, who were diagnosed with rotator cuff rupture, and who underwent arthroscopic repair and came to follow-up examinations at Harran University Medical Faculty Hospital Orthopedics and Traumatology Clinic. It was evaluated that it was not. 51 of these 73 patients were repaired with single-row repair technique and 22 patients with double-row repair technique. Gender, age, preoperative and postoperative 12 months VAS scores of the patients, Constant scores and American Shoulder and Elbow Surgeons (ASES) scores were evaluated. The diagnosis of cuff tear in all patients was confirmed preoperatively by MRI and physical examination. The results obtained by the same physician at the 1st year follow-up of the patients were compared. Results: Among Of the 73 patients included in the study, 49.32% of the patients who underwent single-row repair technique were female, while 20.55% were male. In addition, 45.21% of these patients were operated on the right side, while the left side of 24.66% was operated. In the study, 17.81% of the patients who underwent double row repair technique were female, while 12.33% were male. In addition, the right side of 19.18% of these patients was operated, while the left side of 10.96% was operated. A statistically significant difference was found between the two groups in terms of gender and the operated arm (p> 0.05).A statistically significant difference was found between both groups in terms of gender and the operated arm (p> 0.05). In our study, it was observed that ASES and CONSTANT scores were lower in patients who underwent single-row repair technique in the preoperative period compared to patients with doublerow repair, but VAS scores were higher. In addition, ASES and CONSTANT scores were found to XII be lower in patients who underwent single-row repair technique in the postop period compared to patients with double-row repair, but VAS scores were higher. Conclusion: There was no functional and clinically significant difference between the double row technique and the single row technique.