Gelişimsel kalça displazisi hastalarında ludloff medial açık redüksiyon sonrası klinik ve radyolojik sonuçları
Clinical and radiological results after ludloff medial open reduction in developmental hip dysplasia patients
- Tez No: 674039
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAKİ VOLKAN ÇETİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Bu çalışmada, 18 aydan küçük gelişimsel kalça displazisi hastalarında Ludloff medial açık redüksiyon operasyonunun klinik ve radyolojik sonuçlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Bu çalışma, Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği'nde Nisan 2013-Ağustos 2020 tarihleri arasında 18 aydan küçük, GKD nedeniyle Ludloff medial girişimle açık redüksiyon olan 35 bebeğin 49 kalçası radyolojik ve klinik sonuçları retrospektif olarak değerlendirildi. Hastaların; preoperatif ve son kontrol Asetabular İndeks açılarına, Medial Gap ölçümüne bakıldı. Ayrıca klinik olarak McCay, radyolojik olarak Tönnis, Kalamchi-MacEwen, IHDI ve Severin değerlendirme kriterlerine göre aldıkları skorlara bakıldı ve sekonder asetabular girişim gereksinimleri bakımından değerlendirildi. GKD olup 18 aydan büyük olan hastalar, artrogripozisli hastalar ve serebral palsili hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Bulgular: Çalışmaya 35 hastanın 49 kalçası dahil edildi. Çalışmada yer alan hastaların 5'i (%14,29) erkek 30'u (%85,71) kızdı. Son kontrol yaşları en küçüğü 27 aylık, en büyüğü 88 aylık olup yaş ortalaması 43,90±14,17 ay idi. Takip süresi en az 12 ay, en fazla 72 ay olup ortalama takip süresi 24,81±17,17 ay idi. 6 hastanın 8 kalçasına sekonder asetabular girişim ihtiyacı duyulmuştur. Çalışmada 49 kalçanın preoperatif Asetabular İndeks açı ortalaması 37,19±4,23 olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, we aimed to evaluate the clinical and radiological results of Ludloff medial open reduction operation in patients with developmental hip dysplasia less than 18 months old. Materials and Method: In this study, the radiological and clinical results of 49 hips of 35 babies younger than 18 months who underwent open reduction with Ludloff medial intervention due to DDH between April 2013 and August 2020 in Harran University Medical Faculty Hospital Orthopedics and Traumatology Clinic were evaluated retrospectively. Patients; Preoperative and final control Acetabular Index angles and Medial Gap measurement were measured. In addition, the scores obtained by McCay clinically, Tönnis, Kalamchi-MacEwen, IHDI and Severin were evaluated clinically and evaluated in terms of secondary acetabular intervention requirements. Patients with DDH older than 18 months, patients with arthrogryposis and cerebral palsy were excluded from the study. Findings: 49 hips of 35 patients were included in the study. 5 (14.29%) of the patients in the study were male and 30 (85.71%) were female. The youngest age at the last control was 27 months, the oldest was 88 months old and the mean age was 43.90 ± 14.17 months. The follow-up period was minimum 12 months, maximum 72 months, and the mean follow-up period was 24.81 ± 17.17 months. Secondary acetabular intervention was required in 8 hips of 6 patients. In the study, the preoperative mean Acetabular Index angle of 49 hips was found to be 37.19 ± 4.23.