Konya yöresinde fasulye tarlalarında sorun oluşturan yabancı otlar, yoğunlukları, önemlilerinin oluşturdukları topluluklar ve uygun mücadele yöntemleri üzerine araştırmalar
- Tez No: 67407
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÜNCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
öz Yüksek Lisans Tezi KONYA YÖRESİNDE FASULYE TARLALARINDA SORUN OLUŞTURAN YABANCI OTLAR, YOĞUNLUKLARI, ÖNEMLİLERİNİN OLUŞTURDUKLARI TOPLULUKLAR VE UYGUN MÜCADELE YÖNTEMLERİ ÜZERİNE ARAŞTIRMALAR Arif DO VAN Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bitki Koruma Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Ahmet GÜNCAN 1997, Sayfa: 53 Jüri: Prof. Dr. Ahmet GÜNCAN Bu araştırma, 1995 yılında Konya yöresinde fasulye tarlalarında sorun oluşturan yabancı otlar, yoğunlukları, önemlilerinin oluşturdukları topluluklar ve uygun mücadele yöntemlerinin tesbitt amacıyla yapılmıştır. Araştırma sonucunda 22 familyaya ait 56 farklı yabancı ot türüne rastlanmış ve m2'de ortalama 36.889 yabancı otun varlığı tesbit edilmiştir. En yoğun türler olarak sırasıyla; sirken (Chenopodium album L.), kırmızı köklü tilki kuyruğu (Amaranth us retroflexus L.), turla, sarmaşığı (Convolvulus urvensis L.j, horoz ibiği (Amaranthus albus L.), yabani hardal (Sinapis arvensis L.), soda otu (Salsola ruthenlca IljınJ, kederli bozot (Heliotropium dolosum D.Notj ve köygöçürenfC/rsimM arvense (L.) Scop.^ olarak tesbit edilmiştir.Araştırmanın yapıldığı Konya yöresinde fasulye ekim alanlarında yaygın yabancı otların oluşturduğu topluluğun esas üyelerini daha çok sirken ve kırmızı köklü tilki kuyruğu oluşturmaktadır. Fasulye ekim sahalarında sorun oluşturan yabancı otların tesbitine ilâveten, bu alanlarda uygun mücadele yöntemlerini belirlemek için bir deneme kurulmuştur. Bu denemede değişik sayıda çapa ve herbisit kombinasyonu uygulanmıştır. Deneme sonucunda 330 kg/da ile en yüksek verim, ekim öncesi Trifluralin 48 EC (200 cc/da) + 3 defa çapa uygulanan parsellerden elde edilmiştir. Ekim öncesi Trifluralin 48 EC (200 cc/da) + 2 defa çapa yapılan parsellerden ise 318kg/da verim alınmıştır. En düşük verim ise, 43.3 kg/da kontrol parsellerinden elde edilmiştir. En yüksek verim alınan parsellere göre kontrol parsellerindeki verim kaybı %68-87 arasında değişmektedir. ANAHTAR KELİME: Kuru fasulye, Konya Yöresi yabancı ot, yoğunluk, sıklık, topluluk, sirken (Cheonopodium album L.), kırmızı köklü tilki kuyruğu (Amaranth us retroflexus L.), tarla sarmaşığıfCö«vö/v«/ws tırvensis h.), Trifluralin 48 EC, Linuron 50 VVP, çapa, ekim öncesi, çıkış öncesi, çıkış sonrasi, mücadele. II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masther Thesis A RESEARCH ON WEEDS THAT CAUSE PROBLEMS IN DRY BEAN AREAS, THEIR DENSITIES, WEED POPULATIONS THAT ASSOCIATED TO DRY BEAN AREAS AND APPROPRIATE METHODS OF CONTROL, IN KONYA PROVINCE Arif DO VAN Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Plant Protection Supervisor: Prof. Dr. Ahmet GÜNCAN 1997, Page: 53 This research was carried out to determine the important weed specieses that are problem in dry bean areas, their densities and important weed populations associated to dry bean areas and appropriate control methods, in Konya province, in 1995 As a result, 56 weed species from 27 families were identified and average of 36,9 weeds were found per m2. The most dense specieses were Chenopodium album L, Amaranthus retroflexus L., Convolvulus arvensis L., Amaranthus albus L., Sinapis arvensis L., Salsola ruthenica Iljtn., Heliotropium doluşum D. Not., Cirsium arvense (L.) Scop. In the research areas, the weed society where Cheonopodium album L., and Amaranthus retroflexus L. IllIn addition to determination of most troublesome weed specieses that couses yield losses, a trial was conducted to determine appropriate control methods of them in Konya province. Then dry bean yield of the each parcel was determined as compared with the control parcels. The highest yield (330 kg/da) was obtained from the parcels applied to the treatment of presowing trifluralin 48 EC (200 cc/da) plus three cultivations, yield of the parcels applied and to presowing trifluralin 48 EC (200 cc/da) plus.two cultivation was 318 kg/da while the yield of control parcels was 43.3 kg/da. The control parcels yield loss caused by the weeds between 68-87% ration according to highest yield parcels. KEY WORDS: Dry beans, weeds, intensity, colonization, Konya province Chenopodium album L., Amaranthus retroflexus L., Convolvulus arvensis L., Trifluralin 48 EC, Linuron 50 WP, Cultivation, Presowing, Preemergens, Postemergens, Protection. IV