Konya ekolojik şartlarında bazı soğan çeşitlerinde (Allium cepa l.) tohumdan baş soğan elde edilmesine tohum ekim zamanının etkileri üzerine araştırmalar
- Tez No: 67406
- Danışmanlar: PROF. DR. M. FEVZİ ECEVİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Yüksek lisans Tezi KONYA KAMPUS EKOLOJİK ŞARTLARINDA BAZI SOĞAN ÇEŞİTLERİNDE (Allium cepaL.) TOHUMDAN BAŞ SOĞAN ELDE EDİLMESİNE TOHUM EKİM ZAMANININ ETKİLERİ ÜZERİNE ARAŞTIRMALAR Sefegül KOZAN Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bahçe Bitkileri Arabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Fevzi M. ECEVTT 1997, Sayfa : 99 Jüri : Prof. Dr. Fevzi M. ECEVTT Doç. Dr. Şebnem ELLlALTIOĞLU Yrd. Doç. Dr. Mustafe PAKSOY Farklı soğan çeşitlerinin doğrudan tohum ekimi yolu ile baş bağlama özelliklerini belirlemek amacıyla yapılan bu çalışma Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümünde 1996 yılı vegetasyon peryodunda yürütülmüştür. Denemede Yalova- 12, Pan-88, Pan-92, Banko ve Texas Early Grano 502 PRR çeşitleri kullanılmıştır. Tohumlar Şubat (Et ), Mart (Ez, E3) ve Nisan (E4, E5) aylarında 2m2,lik parsellere 0.20 x 0.03 - 0.05 m sıra arası ve sıra üzeri mesafe ile ekilmişlerdir. Deneme deseni üç tekerrürlü tesadüf parselleri olup, elde edilen sonuçlar bu metoda göre istatistiki analize tâbi tutulmuşlardır. Tohum ekiminin gecikmesine bağlı olarak verimde önemli düşme olduğu gözlenmiştir. Üzerinde çalıştığımız çeşitler için Konya yöresinde Şubat ayının ikinci yarısından Mart ayının ilk yarısına kadar olan dönemin tohum ekim zamanı olarak tavsiye edilebileceği belirlenmiştir.Araştırmada en yüksek toplara baş verimi Banko çeşidinde kaydedilmiştir. Ortalama baş ağırlığı ise Pan-88 çeşidinde en fazla bulunmuştur. I. sınıf baş verim değerleri de sırasıyla Banko ve Pan-88 çeşitlerinde en yüksek olarak ölçülmüştür. İncelenen diğer kalite kriterleri de yeterli bulunan Banko ve Pan-88 çeşitleri Konya yöresinde doğrudan tohum ekimi ile yapılacak soğan yetiştiriciliğinde ümitvar görünmektedir. ANAHTAR KELİMELER.-Soğan, Allium cepaL., Tohumdan ptiştiricüik, Tohum ekim zamanı, Konya
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE EFFECTS OF SOWING TIME ON PRODUCTION OF ONION BULBS USING SEEDS SOME ONION CULTIVARS IN KONYA SELÇUK UNIVERSITY ALAEDDIN CAMPUS ECOLOGICAL CONDITIONS Sefegül KOZAN Sdçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Horticulturae Supervisor : Prof. Dr. Fevzi M. ECEVTT 1997, Page : 99 Jury : Prof. Dr. Fevâ M. ECEVTT Assoc. Prof. Dr. Şebnem ELLlALTIO?LU Assist. Prof. Dr. Mustafe PAKSOY The aim of mis research was to carried out determine bulbing characteristics of different onion cultivars by direct sowing in Selçuk University Faculty of Agricultural Horticultural Department during vegetation period in 19%. Onion cultivars Yalova- 12, Pan-88, Pan-92, Banko and Texas Early Grano 502 PRR were investigated. Seeds were sown at February (Ei), March (Ez, E3) and April (E4, Ej) in 2m2 plots by 0.20 x 0.03 - 0.05 row space distance. Trial design was three replicate randomizet blocks and results were analized this statical method. Oving to late sowing, yield was significantly decreased for the searched cultivars in this trials as a suitable sowing time would be from second half of February to first half of March in Konya province. The results indicated mat maximum total onion yield obtained from cultivar Banko and highest average onion weight harvested from cultivar from Pan-88. First quality monion produce were maximum cultivar Banko and Pan-88 respectively. Respect to some other sufficient quality characters cultivar Banko and Pan-88 could be helpful in Konya province onion production from direct sown. KEY WORDS : Onion, Allium cepa L., direct sown, sown time, Konya province. IV