Gebe güçlendirme ölçeği Türkçe formunun geçerlilik ve güvenirlilik çalışması
Reliability and validity of Turkish version of the pregnancy-related empowerment scale
  1. Tez No: 674076
  2. Yazar: SEDA DORUKOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM DEMİREL BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Gebe Güçlendirme Ölçeği Türkçe Formunun Geçerlilik ve Güvenirlilik Çalışması Amaç: Bu araştırma, Gebe Güçlendirme Ölçeği (Pregnancy-related Empowerment Scale)'nin Türkçe formunun geçerlilik ve güvenirliliğini belirlemek amacıyla metodolojik olarak yapılmıştır. Yöntem: Araştırmanın örneklemini İzmir Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gebe Polikliniğine gelen ve uzaktan gebe okulu eğitimi alan 202 gebe oluşturmuştur. Orijinal Gebe Güçlendirme Ölçeği 16 madde olup geçerlilik ve güvenirlilik analizleri için ilk olarak dil geçerliliği sağlanmış, kapsam geçerliliği Davis tekniği kullanılarak yapılmıştır. Ölçeğin geçerliliği için açıklayıcı ve doğrulayıcı faktör analizi yapılmış, güvenirliliği için cronbach alpha güvenirlilik katsayısı ve madde toplam puan korelasyonuna bakılmış, test tekrar test uygulanmıştır. Bulgular: Yapılan faktör analizleri sonrası ölçek 13 madde, dört faktör altında toplanmıştır. Gebe Güçlendirme Ölçeği toplam varyansın %80,12'sini açıklamaktadır. Kaiser-meyer-olkin değeri 0,882; Bartlett's küresellik testi χ2=1900,285 olarak saptanmıştır. Ölçeğin toplam cronbach alpha güvenirlilik katsayısı α=0,917 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Reliability and Validity of Turkish Version of the Pregnancy-related Empowerment Scale Purpose: This research was conducted methodologically in order to determine the validity and reliability of the Turkish form of the Pregnancy-related Empowerment Scale. Methods: The sample of the study consisted of 202 pregnant women who came to İzmir Health Sciences University Tepecik Training and Research Hospital Pregnancy Polyclinic. Original Pregnancy Empowerment Scale is 16 items and language validity was provided first for its validity and reliability analysis. Content validity was provided using Davis technique. For the validity and reliability of the scale, explanatory factor analysis, confirmatory factor analysis, cronbach alpha reliability coefficient and item total score correlation and test-retest were performed. Results: After the factor analysis of the scale, it was determined that the 13-item scale grouped under the four factors. The Pregnancy-related Empowerment Scale explains 80.12% of the total variance. The Kaiser-meyer-olkin value of the scale was found to be 0,882; Bartlett's test was found to be χ2 = 1900,285. The total cronbach alpha reliability coefficient of the scale was calculated as α = 0.917.