Nabukadnezzar'dan yıkılışına kadar Yeni Babil Devleti tarihi
History of the Neo-Babylon Empire from Nabuchadnezzar to the destruction of state
  1. Tez No: 674077
  2. Yazar: İSFENDİYAR ÖZEREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma Yeni Babil Devleti'nin M.Ö. 626 yılında kuruluşundan, M.Ö. 539 yılına yıkılışına kadar geçen süredeki siyasi tarihini dönemin kaynaklarına dayanarak kronolojik bir şekilde anlatılmak amacıyla hazırlanmıştır. Yeni Babil krallarından günümüze ışık tutan kronikler, steller ve kaya kabartmaları gibi bilgi edinilebilen materyaller bu çalışmada kullanılmıştır. Yeni Babil Devleti, Nabopolassar'ın M.Ö. 626 yılında Asur Krallığı'na başlattığı isyanın sonucunda kuruldu. Kısa sürede Asur Krallığı'na ait toprakları ele geçiren Nabopolassar Asur Devleti'ni tarih sahnesinden sildi. Ardından gelen veliaht II. Nabukadnezzar, başına geçtiği devletin sınırlarını genişletti. Egemenliği altına aldığı toplumlara uyguladığı politikalar ve düzenlediği imar faaliyetleri neticesinde tarihe adını yazdıran bir kral hâline geldi. Devletin son kralı Nabonidus devrinde Babil Devleti sınırlarını daha da genişletmiş ve devletin ekonomisini ileriye götürecek yeni ticaret yollarına hâkim olmuştur. Nitekim devletin bu gelişmeleri dış tehditleri önleyecek kadar etkili olmadı ve Yeni Babil Devleti'nin seksen yedi yıl süren ömrü M.Ö. 539 yılında Pers Kralı Kiros'un Babil şehrine saldırması sonucunda son buldu ve Mezopotamya'da kurulmuş olan son Mezopotamya devleti tarih sahnesinden silindi.
Özet (Çeviri)
This study has been prepared in order to explain the political history of the Neo-Babylonian State from its foundation in 626 B.C. until its downfall in 539 B.C. with in a chronological manner, based on the sources of the period. Materials such as chronicles, steles and rock reliefs, which shed light on the Neo-Babylonian kings, were also used in this study. Neo-Babylonian State, was founded by Nabopolassar, as a result of the rebellion he started against the Assyrian Kingdom in 626 B.C.. In a short time Nabopolassar, who captured the lands belonging to the Assyrian Kingdom, wiped out the Assyrian State from the stage of history. The next king Nabuchadnezzar II expanded the borders of the state he inherited. As a result of the policies he applied to the societies he ruled and the development activities he organized in his kingdom, Nabuchadnezzar II became a king who had his name written in history. During the reign of the last king Nabonidus, the state of Babylon expanded its borders and dominated new trade routes that would advance the state's economy. As a matter of fact that, these developments of the state were not effective enough to prevent external threats, and the life of the Neo-Babylonian State, which lasted for eighty-seven years, was ended in the year of 539 BC. by the attack to the city of Babylon by the Persian King Cyrus. Thus, the last Mesopotamian state established in Mesopotamia was erased from the stage of history.