15. İstanbul Bienali'ndeki enstalâsyon çalışmalarının göstergebilim açısından incelenmesi
Installation art and the research of works of arts in 15th Istanbul Biennial with regard to semiotic studies
  1. Tez No: 674093
  2. Yazar: MELİKE GÜHER YILMAZ BİLGİLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER TAYFUR ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
15. İstanbul Bienali'ndeki enstalasyon çalışmalarının göstergebilim açısından incelenmesi günlük yaşamın coşkusu içerisinde yer alan kişilerin çok da dikkat etmediği iletişim, sosyal yaşamımızın önemli bir parçasını oluşturmaktadır. Göstergebilim, aslında hem eğlenceli hem de öğreticidir ve hayatın her alanında karşımıza çıkmaktadır. Bireylerin algılayabildiği her türlü göstergeyi anlamlandırmaya kodlanmış bir bilim dalıdır. Düşünen, algılayan, analiz ve sentez yapabilen bireyler göstergebilim sayesinde verileri iyi değerlendirerek çözümlemeler yapabilmektedir. Bütün bu söylemlerin ışığında bilgi ve iletişim çağımızda göstergelerin düz anlamlarının, yan anlamlarının ve mecaz anlamlarının çözümlemeleri oldukça açıktır. 2017 yılında İstanbul'da düzenlenen 15. İstanbul Bienali ve bienaldeki 'iyi bir komşu' temasından yola çıkarak çağdaş sanat sürecinde enstalâsyon (yerleştirme) sanatı bağlamında 15. İstanbul Bienali' ndeki eserlerin, sanatçıların, sanatsal formlara yerleştirdikleri şifre ve kodlarla topluma mesaj vermeyi hedeflemişlerdir. A.J. Greimas'ın göstergebilimsel çözümleme yöntemi kullanılarak ortaya çıkartılmaya çalışılmıştır. Betisel Düzey, Anlatısal Düzey ve İzleksel Düzey olmak üzere bu üç aşamadan oluşan çözümleme yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The art of installation and the examination of the works in the 15th Istanbul Biennial in terms of semiotics, communication, which is not paid attention to by those who are in the enthusiasm of daily life, constitute an important part of our social life. Semiotics is actually both fun and instructive, and it appears in all areas of life. It is a science coded to make sense of all kinds of indicators that individuals can perceive. Individuals who can think, perceive, analyze and synthesize can make analyzes by evaluating the data well thanks to semiotics. In the light of all these discourses, in our information and communication age, the analysis of the literal meanings, connotations and figurative meanings of signs are quite clear. Based on the theme of 'a good neighbor' in the 15th Istanbul Biennial and the biennial held in Istanbul in 2017, a message to the society with the codes and codes of the works in the 15th Istanbul Biennial in the context of installation art in the contemporary art process. They aimed to give. A.J. It was tried to be revealed by using Greimas's semiotic analysis method. The analysis method, consisting of these three stages, namely the Mathematical Level, the Narrative Level and the Tractional Level, was used.