Türkiye'de sanat faaliyetlerinin etki analizi: İstanbul Kültür Sanat Vakfı'nın düzenlediği 14. ve 15. İstanbul Bienalleri'nin iletişim kampanyalarının incelemesi ve tüketici gözünden değerlendirme
Impact analysis of art activities in Turkey: A review of 14. and 15. İstanbul Biennial's communication campaigns organized by istanbul Culture and art Foundation and consumer's observations
  1. Tez No: 574866
  2. Yazar: AYŞEGÜL ÇELİKKOL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE BİLSEL ENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, İletişim Bilimleri, İşletme, Advertising, Communication Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Reklamcılık ve Marka İletişimi Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Tüketim, küreselleşme ve endüstriyel kapitalizmin de etkisiyle 1980'lerden sonra önem kazanmaya başlamış ve multi-disipliner bir kavram olarak birçok alanda üzerinde araştırma yapılmıştır. Bu tez kapsamında tüketim ve sanatın; reklam, sosyoloji, pazarlama ve ekonomi alanlarıyla ilişkisi araştırılmış; tüketim kültürü, kültür endüstrisi yaklaşımları gibi farklı kuramsal bakış açılarıyla inceleme yapılmaya çalışılmıştır. Gerçekleşen teknolojik dönüşümler ile birlikte kültürel ve sanatsal ürünler, endüstriyel tekniklerle dağıtılmaya ve çoğaltılmaya başlanmış ve bu bağlamda daha geniş kitlelere ulaşarak, yeni kültürel üretim biçimlerinin ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Kitle iletişim araçları sayesinde hızla yayılan kültürel ve sanatsal ürünler, temel işlevini yitirerek, tüketilebilen birer metaya dönüşmüştür. Tüketimin ekonomik bir olgu olmaktan çıkıp, kültürel bağlamda incelenmeye başlandığı postmodernizm sonrasında hayaller, imajlar ve göstergeler de tüketilen birer unsur olmuştur. Tüm bunlara ek olarak, kültürün yapay oluşu ve tüm kültürel yapıların güçlünün-hükümetin hegemonyası altında yeniden üretilmesi ile sanat ve sanat faaliyetleri belirli bir sosyo-ekonomik düzeyde olan 'seçkin' kesim çevresinde yeniden üretilip tüketilerek zaman zaman birer imaj oluşturma rolü üstlenmektedir. Bu tezin amacı sanat alanında faaliyet gösteren kurumların reklam kampanyalarının, üniversite mezunu belirli bir eğitim seviyesine sahip bireyler tarafından nasıl anlamlandırıldığı hakkında bir alan araştırması ortaya koymaktır. Araştırma kapsamında, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 14. ve 15. İstanbul Bienalleri'nin bir kampanya incelemesi yapılacak olup, kampanyaların bienal takipçisi olan ve bienale hiç katılmamış bireyler tarafından nasıl değerlendirildiği araştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
After the 1980s, consuming became more crucial with the effects of industrial capitalism and globalization. Thus, consuming as a multi-disciplinary notion resulted in an increase of research done in this field. In this thesis, consumption, as well as art and its relationship with advertising, sociology, marketing, and economics, will be explored. Additionally, the different theoretical perspectives, such as consumer culture, culture industry and Critical School approaches, will be investigated. With the technological transformations that have taken place, cultural and art products have begun to be distributed and reproduced by industrial techniques and in this context, they have reached a wider audience and have created new forms of cultural production. Due to the mass media, cultural and artistic products have been spreading rapidly and they have become a commodity that can be consumed by losing its basic function. Behind the postmodernism, consumption has ceased to be an economic phenomenon and started to be studied in a cultural context. Therefore, dreams, images, pleasures, and indicators have also started to be consumed. In addition to all these, all cultural structures have been reproduced under the hegemony of power or governments because of culture is artificial so, art and art activities are shared with audiences, from time to time, these producing and consuming art activities undertake the role of creating a self-image. This aim of the thesis is to examine how people are perceived advertising campaigns of institutions operating in the field of art. A campaign analysis will be conducted within the framework of the Istanbul Biennial organized by the Istanbul, Culture and Art Foundation (İKSV) and whether the campaigns are addressed to the general public. Furthermore, the process of determining the target audience will be examined. A source sweeping will be accomplished with the method of the literature review. Further to the literature review, secondary data analysis, discourse analysis, and mini-group work will be utilized in this research study.