İslâm ceza hukukunda kasta benzer suç (şibh-i amd) ve cezası
The concept of quasi-deliberate intent (shibh al-'amd) in Islamic criminal law
  1. Tez No: 674095
  2. Yazar: BAHAR YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN TAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
İslâm ceza hukukunda kastın aşılması neticesinde oluşan durum (şibh-i amd) ve bu durumun cezasını konu edinen bu çalışma, bir giriş ile üç bölümden ve sonuç kısımlarından meydana gelmektedir. Giriş kısmında“içerik ve yöntem”başlığı altında konunun önemi, sınırlandırılması, sunulması ve kullanılan kaynakların değerlendirilmesine ilişkin bilgi verilmektedir. Konunun daha iyi anlaşılmasına yönelik genel bilgileri içeren birinci bölümde konuyla ilgili olan suç, suçun unsurları ve ceza, cezanın özellikleri gibi kavramlar açıklanmaktadır. İkinci bölümde kastın aşılmasıyla oluşan durum tanımı yapıldıktan sonra bu durumun meşruiyeti, kapsamı ve tespiti değerlendirilmektedir. Üçüncü bölümde ise, İslâm hukukuna göre kastın aşılması durumu sonucunda oluşan suça verilecek cezalar tespit edilmektedir. Sonuç bölümünde ise konuyla ilgili genel bir değerlendirme yapılarak ulaşılan netice belirtilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research done about The Concept of Quasi-Deliberate Intent (Shibh'Amd) in Islamic Criminal Law consists of three parts, an introduction part and a conclusion part. Introduction part includes information about the importance, restriction, presentation of the subject and evaluation of the sources used in the work under the title of“contents and methodology”. In the first part including more understandable general information about the subject, the concepts such as crime, factors of crime, classification of crime, punishment, characteristics of punisment have been explained. In the second part, after the concept was explained, the legitimation, scope and identification of these kinds of crimes have been evaluated according to Islamic law. In the third part, punishment of similar to intentional crime have been determined according to Islamic law. In the conclusion part, a final judgement has been reached after a general evaluation of the subject.