Kuşyeminde (Phalaris canariensis l.) farklı sıra aralığı ve azot dozlarının verim, verim unsurları ve bazı morfolojik özellikler üzerine etkileri
The Effect of different row spacing and nitrogen doses on the yield, yield components and some morphological traits of canary grass
  1. Tez No: 67410
  2. Yazar: AYSUN GÖÇMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM SADE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KUŞYEMİNDE (Phalaris canadensis L.) FARKLI SIRA ARALIĞI VE AZOT DOZLARININ VERİM, VERİM UNSURLARI VE BAZI MORFOLOJİK ÖZELLİKLER ÜZERİNE ETKİLERİ Aysun GÖÇMEN Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Bayram SADE 1997, Sayfa: 51 Jüri: Doç. Dr. Bayram SADE Prof. Dr. Aydın AKKAYA Yrd. Doç. Dr. Ali TOPAL Bu araştırma 1996 yılında Konya Bahri Bağdaş Milletlerarası Kışlık Hububat Araştırma Merkezi deneme tarlalarında ve sulu şartlarda, farklı sıra arası mesafe ve azot dozlarının kuşyeminde dane verimi, verim unsurları ve bazı morfolojik Özellikler üzerine etkilerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür.“Tesadüf Bloklarında Bölünmüş Parseller”deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak kurulan bu araştırmada, kuşyemi populasyonuna 4 sıra arası mesafesi ( 20, 25, 30 ve 35 cm) ve 4 azot dozu (0, 3, 6 ve 9 kgN/da) uygulanmıştır. Dane verimi üzerine, sıra arası mesafesi (S) ve azot dozları (N) ile S x N interaksiyonunun etkisi istatistiki olarak önemli olmuştur. En dar sıra aralığı mesafesinden (20cm) en yüksek dane verimi (51.00 kg/da) alınmıştır. Azot dozları içerisinden en yüksek dane verimi ise 3 ve 6 kg/da N uygulamasından elde edilmiştir.(48.39 kg/da ve 47.49 kg/da). S x N kombinasyonu yönünden ise en yüksek dane verimi (56.63 kg/da) sıra arası mesafesinin 20 cm ve azot dozunun 6 kg/da olduğu parsellerde belirlenmiştir. Ayrıca bitki boyu, kardeş sayısı, rn^'de salkım sayısı, salkım boyu, salkımda dane sayısı, salkımda dane ağırlığı, bin dane ağırlığı ve hasat indeksi özellikleri de belirlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Kuşyemi, sıra arası mesafesi, azot, dane verimi, verim unsurları, bazı morfolojik özellikler.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE EFFECTS OF DIFFRENT ROW SPACINGS AND NITROGEN DOSES ON THE YIELD, YIELD COMPONENTS AND SOME MORPHOLOJICAL TRAITS OF CANARY GRASS (Phalarais canadensis L.) Aysun GÖÇMEN Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Field Crops Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Bayram SADE 1997, Page : 50 Jurry : Assoc. Prof. Dr. Bayram SADE Prof. Dr. Aydm AKKAYA Asst. Prof. Dr. Ali TOPAL This research was conducted to determine the effect of different row spacings and nitrogen doses on the grain yield, yield component and some morphological traits of canary grass (Phalaris canariensis L.) in field of Bahri Dağdaş Winter Cereal Research Center in 1996. In the research which was arranged in the“Split plots”on randomized complete block design with three replications, 4 row spacing (20, 25, 30 and 35 cm ) and nitrogen doses (0, 3, 6 and 9 kg N da"1) were applied. The effect of row spacings (S), nitrogen doses (N) and S x N interaction on grain yield was significant. The narrowest row spacing (20 cm) gave the highest grain yield (51.00 kg da4). Nitrogen doses of 3 and 6 kg N da-1 gave the highest yield (48.39 kg da-1 and 47.49 kg da-1). Stand point of S x N combination, the combination iiiof 20 cm of row spacing and 6 kg N da-1 gave the highest grain yield (56.63 kg da~l). Futhermore, plant height, tiller number, panicula number per square metter, panicula lenght, grain number and weight in panicula, 1000 grain weight and harvest index were also determined. Key Words : Canary grass, row spacings, nitrogen, grain yield, yield component, some morphological traits. IV