Ekspeller (soğuk presyon) ve ekstraksiyon (solvent) yöntemi ile elde edilen kanola küspe ve yağlarının makro-mikro besin madde içeriklerinin karşılaştırılması
Comparison of canola meal obtained from extrude (cold presion) and extraction (solvent) method about macro and micro nutrient content
  1. Tez No: 612232
  2. Yazar: GÜLSEN KATOK ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma Trakya Bölgesi'nde (Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli) farklı fabrikalardan solvent yöntemi ile elde edilen kanola küspe ve kanola yağları ile aynı bölgedeki kanola yetiştiriciliği yapan çiftçilerden temin edilen kanola tohumlarının ekspeller (soğuk presleme) yöntemi ile elde edilen kanola küspeleri ve yağlarının makro ve mikro besin madde bileşenleri yanısıra yağ ve protein kalitelerinin karşılaştırılması amacıyla yapılmıştır. Ekstraksiyon ve ekspeller yöntem ile elde edilen kanola küspelerinin, ham besin madde içerikleri istatistiksel açıdan değerlendirildiğinde aralarında önemli farklılıkların olduğu görülmektedir (P˂0.01).
Özet (Çeviri)
In this study, canola meal and canola oil obtained from different factories in Trakya Region (Edirne, Tekirdağ and Kırklareli) and canola seeds obtained from farmers engaged in canola cultivation in the same region and canola oils obtained by expeller (cold pressing) method were used. The methods of obtaining canola meals and oils obtained by extraction and cold pressing in terms of macro and micro nutrients as well as fatty acid components were compared. When the crude nutrient contents of canola meal obtained by extraction and expeller method were evaluated statistically, it is seen that there are significant differences between them (P˂0.01). While the crude protein content obtained by cold pressing technique canola meal was up to 22.79 %, this rate solvent extraction technique was up to 39.87 %.