Türkiye ve Cibuti ülkelerinin bankacılık sektörlerinin SWOT analiz yöntemiyle kısmi karşılaştırması
Partial comparison of the banking sectors of Turkey and Djibouti countries with SWOT analysis method
- Tez No: 674111
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET İSLAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Yapılan bu araştırmada Türkiye ve Cibuti ülkelerinin bankacılık sektörlerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu kapsamda son yıllarda iki ülkenin bankacılık sektörlerinin ele alındığı yazılı kaynaklara ulaşılmış, kaynaklarda yer alan bilgiler ışığında iki ülkede bankacılık sektörünün benzer ve farklı yönleri değerlendirilmiştir. Değerlendirme öncesinde SWOT analizinin amacı ve faydaları detaylı olarak anlatılmıştır. Araştırmanın sonunda Cibuti'de 2006 yılından itibaren bankacılık sektöründe serbestleşmeye gidildiği, buna paralel olarak bankacılık sektöründe ciddi bir gelişme yaşandığı görülmüştür. Türkiye'de ise serbestleşme sürecinin 1980-2000 yılları arasında yaşandığı, 2001 krizinden sonra hem yapılan reformları hem de tabancı sermayenin gelmesi ile birlikte Türkiye'de de son yıllarda bankacılık sektörünün geliştiği belirlenmiştir. Cibuti'de diğer bölge ülkeleri ile kıyaslandığı zaman bankacılık hizmetlerine erişimin kısıtlı olması, ülkedeki ATM ve baka şubesi sayısının yetersiz olması, bankacılık işlemleri ile hesap açma ve kapama süreçlerinde işlem ücreti alınması gibi unsurların bankacılık sektörünün gelişimini yavaşlattığı tespit edilmiştir. Türkiye'de ise bu durumun tersine banka hizmetlerine erişiminin daha hızlı ve kolay olduğu, ATM sayısının ülke genelinde giderek yaygınlaştığı, bankacılık işlemleri ile hesap açma ve kapama işlemlerinde genellikle ücret alınmadığı belirlenmiştir. İki ülkede mevduatların gelişim düzeyi incelendiği zaman ise 2008 yılından itibaren Cibuti'de mevduat sayısında doğrusal bir artış meydana geldiği, Türkiye'de de döviz kurundaki dalgalanmalar başta olmak üzere finansal yapıda meydana gelen değişikliklere paralel olarak mevduat oranının her yıl yükseldiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study conducted, it is aimed to compare the banking sectors in Turkey and Djibouti. Within the scope, written sources which deal with the banking sectors of the two countries have been reached in recent years, and the similar and different aspects of the banking sectors in the two countries have been evaluated in the light of the information contained in the resources. Before evalution, SWOT analysis's purpose and benefits was explained as detailed. At the end of the study, it has been seen that the banking sector has been liberalized in Djibouti since 2006, and in parallel to this, there has been a serious development in the banking sector. It has been determined that the process of liberalization occurred in Turkey between the years 1980-2000, after the 2001 crisis, the banking sector also has developed in Turkey in recent years, both the reforms in Turkey and with the arrival of the capital pistol. It has been determined that factors such as limited access to banking services in Djibouti compared to other countries of the region, insufficient number of ATMs and bank branches in the country, transaction fees in banking transactions and account opening and closing processes, slow down the development of the banking sector. On the contrary, in Turkey, it was determined that the access of banking services is faster and easier, the number of ATMs is increasingly widespread throughout the country, no fees are usually charged for banking transactions and account opening and closing transactions. When levels of development of deposits in the two countries was examined, it has been concluded that there has been a linear increase in the number of deposits in Djibouti since 2008, deposit rates rise each year in parallel changes which occurred in financial structure, especially fluctuations in the exchange rate in Turkey.