Manevi bağlamda aile içi iletişimde kadının psiko-sosyal zorluklarla başa çıkma yöntemleri: Tekirdağ örneği
Methods of coping with psycho-social difficulties of women in domestic communication in a spiritual context: The case of Tekirdağ
- Tez No: 953816
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKMEN KANTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Sosyoloji, Social Work, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın ve Aile Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Aile, bireylerin ilk sosyal etkileşim deneyimlerini yaşadığı, değerler sistemini benimsediği ve kişilik gelişiminin temellerinin atıldığı bir kurumdur; ayrıca toplumsal yapının sürdürülebilirliği açısından da önemli bir rol üstlenir. Tarihsel süreç içerisinde aile, toplumsal ihtiyaçlara göre sırasıyla avcı, toplayıcı, tarım, sanayi ve bilgi toplumuna dönüşür ve bu dönüşüm günümüzde de devam etmektedir. 21. yüzyılda modern toplumun getirisi ile yaşanan hızlı gelişmeler, toplumsal dönüşümlere yol açarak aile yapısı üzerinde derin etkiler bırakır. Değişen toplumsal koşullar, aile dinamiklerini yeniden şekillendirerek çeşitli psiko-sosyal zorlukları beraberinde getirir. İş stresi, teknolojinin günlük yaşamı ve bireyler arası ilişkileri etkilemesi, iletişim problemleri ve artan duygusal sıkıntılar, aile içi dinamikleri olumsuz yönde etkiler. Bu olumsuzlukların aşılmasında aile içindeki sağlıklı iletişim biçimleri oldukça önemlidir. Bu iletişimin sağlıklı ilerleyebilmesi için bireyin iyi oluş hallerinden biri olan maneviyat, zorlukların aşılmasında kritik bir rol oynarken; günümüz koşullarında sıkça göz ardı edilir. Maneviyat, insanın varoluşsal anlam arayışını, içsel huzuru ve hayatın derin anlamlarını keşfetme çabasını ifade eden bir kavramdır. Maneviyat bireysel olmanın yanı sıra kolektif bir deneyim olarak aile içinde dayanışmayı ve anlayışı artırır. Bu da ailelerin daha etkili ve harmonik bir şekilde bir arada var olabilmesini sağlar. Bir toplumdaki manevi değerlerin erozyonu ise huzurlu evlilikler ve sağlıklı aile ilişkilerinin sürdürülmesinde önemli bir düşüşe yol açar. Bunun sonucunda aile üyeleri arasındaki güven zayıflarken; aile yapısının istikrarını olumsuz etkiler. Manevi değerler, evrensel bir açıdan değerlendirildiğinde, aileyi bir arada tutan temel bir yapı taşı ve dayanışmayı güçlendiren önemli bir unsurdur. Aile içi iletişimde yaşanan psiko-sosyal zorlukların çözümünde ise kadının rolü büyük bir öneme sahiptir. Geleneksel ve modern toplum yapılarında kadın, genellikle duygusal dengeyi sağlayan, iletişimi sürdüren ve çatışmaları çözmede arabulucu rolünde konumlandırılır. Dolayısıyla, kadının aile içi iletişimdeki rolü, sadece bireysel ilişkilerin kalitesini değil, aynı zamanda ailenin bütünlüğünü ve sürdürülebilirliğini destekleyen temel bir etken olarak değerlendirilir. Bu bağlamda çalışma, bir dizi önemli gerekçeyi içermektedir. İlk olarak kadının aile içindeki rolünün ve manevi değerlerin iletişimindeki güçlendirici etkisinin altını çizerek; aile yapısının, sağlıklı bir şekilde inşa edilmesine katkı sağlamayı hedefler. Bu sayede aile içi zorlukların tespiti ve kadınların manevi dayanaklarının araştırılmasıyla sağlıklı aile yapısının oluşturulmasına farklı bir çözüm önerisi kazandıracaktır. İkinci olarak Türkiye'de maneviyatın, ailenin güçlendirilmesindeki eksikliklere dikkat çekerken; manevi değerlerin, şiddet ve huzursuzlukları minimize edilmesine katkı sağlayarak aile içi şiddetin azalmasına da zemin hazırlayacaktır. Bunun yanı sıra literatürde kadının çözümleyici rolü ve manevi değerlerin etkisine dair araştırma eksikliği gözlemlenmiş olup bu kapsamda, Tekirdağ yerelinde gerçekleştirilen bu çalışma, diğer bölgeler için önemli bir örnek teşkil etmesi beklenmektedir. Çalışmada, TÜİK 2024 verilerinde Tekirdağ ili boşanma sayılarına göre Türkiye genelinde 16. sırada, kaba boşanma hızına göre ise 9. sırada yer aldığı görülmektedir. Araştırmanın örneklemi, Tekirdağ'ın 11 ilçesinde çeşitli demografik özelliklere sahip kadınlardan oluşur. Bu katılımcılar, 25-45 yaş arası, farklı eğitim ve sosyo-ekonomik düzeylere sahip toplam 132 katılımcı kadın olarak belirlendi. Veri toplama süreci nicel araştırma yöntemiyle gerçekleşecek olup anket ölçeği kullanılacaktır. Verilerin analiz süreci, frekans dağılımları ve Post Hoc testleri gibi istatistiksel yöntemleri içerir. Sonuç olarak çalışmada katılımcı kadınların aile içi iletişim deneyimleri, karşılaştıkları psiko-sosyal zorluklar ve kullandıkları destek kaynakları incelenirken; bu zorluklar karşısında manevi olarak başa çıkma yöntemleri değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
The family is an institution where individuals experience their first social interaction, adopt a system of values and lay the foundations of personality development; it also plays an important role in the sustainability of the social structure. In the historical process, the family transforms into a hunter-gatherer, agricultural, industrial and information society according to social needs, and this transformation continues today. In the 21st century, rapid developments brought about by modern society lead to social transformations and have profound effects on the family structure. Changing social conditions reshape family dynamics and bring various psycho-social challenges. Job stress, the impact of technology on daily life and interpersonal relationships, communication problems and increasing emotional distress negatively affect family dynamics. Healthy forms of communication within the family are very important in overcoming these negativities. While spirituality, which is one of the well-being states of the individual, plays a critical role in overcoming difficulties in order for this communication to proceed in a healthy way, it is often overlooked in today's conditions. Spirituality is a concept that refers to the human search for existential meaning, inner peace and the effort to discover the deeper meanings of life. Spirituality, as a collective experience as well as an individual one, increases solidarity and understanding within the family. This enables families to coexist more effectively and harmoniously. The erosion of spiritual values in a society leads to a significant decline in the maintenance of peaceful marriages and healthy family relationships. As a result, trust between family members weakens, negatively affecting the stability of the family structure. From a universal perspective, spiritual values are a fundamental building block that holds the family together and an important element that strengthens solidarity. The role of women in solving psycho-social difficulties in family communication is of great importance. In traditional and modern societal structures, women are generally positioned in the role of mediator in providing emotional balance, maintaining communication and resolving conflicts. Therefore, the role of women in family communication is considered as a fundamental factor that supports not only the quality of individual relationships but also the integrity and sustainability of the family. In this context, the study includes a number of important rationales. First of all, by underlining the role of women in the family and the strengthening effect of spiritual values in communication; it aims to contribute to the healthy construction of the family structure. In this way, it will provide a different solution to the creation of a healthy family structure by identifying family difficulties and investigating the spiritual foundations of women. Secondly, while drawing attention to the shortcomings of spirituality in strengthening the family in Turkey, it will also prepare the ground for the reduction of domestic violence by contributing to the minimization of spiritual values, violence and unrest. In addition, there is a lack of research on the resolutive role of women and the impact of spiritual values in the literature, and in this context, this study conducted in Tekirdağ is expected to set an important example for other regions. In the study, according to TURKSTAT 2024 data, Tekirdağ ranks 16th in Turkey in terms of the number of divorces and 9th in terms of the crude divorce rate. The sample of the study consists of women with various demographic characteristics in 11 districts of Tekirdağ. These participants were determined as a total of 132 women aged 25-45, with different educational and socio-economic levels. The data collection process will be realized through quantitative research method and a questionnaire scale will be used. The data analysis process includes statistical methods such as frequency distributions and Post Hoc tests. As a result, the study will examine the participant women's experiences of domestic communication, the psycho-social challenges they face and the sources of support they use, as well as their spiritual coping methods in the face of these challenges.