Akciğer hastalığı tanısı alan bireylerde Pneumocystis jirovecii araştırılması
Investigation of Pneumocystis jirovecii in patients diagnosed with lung disease
- Tez No: 674143
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK ŞATANA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Fırsatçı mantarlar grubunda yer alan Pneumocystis jirovecii (P. jirovecii)'nin akciğer hastalıklarındaki kolonizasyonu güncel araştırmalarda popüler bir konu haline gelmiştir. Bu çalışmada akciğer hastalığı tanısı alan kişilerde konvansiyonel ve moleküler yöntemler ile P. jirovecii varlığının araştırılması ve tedaviyi negatif yönde etkileyen Dihidropteroat sentaz (DHPS) mutasyon varlığının araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya Eylül 2018-Eylül 2020 tarihlerinde akciğer hastalığı nedeni ile izlenen 20-85 yaş aralığındaki (53,22±16,47)toplamda 94 hastadan (%38,4 kadın; %61,7 erkek) alınan bronkoalveolar lavaj (BAL) örneği dahil edilmiştir. BAL örneklerindeki P. jirovecii varlığı konvansiyonel olarak İndirekt Floresan Antikor (IFA) testi ile, moleküler olarak mtLSU gen bölgesinin hedeflendiği kantitatif Polimeraz Zincir Reaksiyonu (qPCR) ile belirlenmiş, olası ilaç direnç durumu ise DHPS fas gen bölgesini hedefleyen qPCR ile araştırılmıştır. Çalışmaya dahil edilen 94 BAL örneğinin PCR ile 22 (%23,4)'sinde, IFA ile ise 20 (%21,3)'sinde P.
Özet (Çeviri)
Colonization with Pneumocystis jirovecii (P. jirovecii), which is in the group of opportunistic fungi, in patients with lung diseases has become a popular topic in current research. In this study, it was aimed to investigate the presence of P. jirovecii with conventional and molecular methods and to perform Dihydropteroate synthase (DHPS) mutation analysis. Bronchoalveolar lavage (BAL) samples taken from a total of 94 patients (38.4% female; 61.7% male) between the ages of 20-85 (53.22±16.47) who were followed-up for lung diseases between September 2018 and 2020 were included in this study. The presence of P. jirovecii in BAL samples was conventionally determined by Indirect Fluorescent Antibody Test (IFA) and by quantitative Polymerase Chain Reaction (qPCR) with targeted mtLSU gene region, and the possible drug resistance status was investigated by qPCR with DHPS primers. P.