Kronik obstrüktif akciğer hastalığı tanısı alan hastalarda yorgunluk ve günlük yaşam aktiviteleri arasındaki ilişki
The relationship between fatigue and daily life activities in patients diagnosed with chronic obstructive pulmonary disease
  1. Tez No: 968954
  2. Yazar: MELİHA KURU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİMET OVAYOLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sanko Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) tanısı alan hastalarda yorgunluk ve günlük yaşam aktiviteleri arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapıldı. Tanımlayıcı tipteki araştırma, Ocak- Temmuz 2025 tarihleri arasında bir devlet hastanesine başvuran 132 KOAH tanısı alan hasta ile yürütüldü. Çalışma öncesi etik kuruldan, kurumdan ve hastalardan izin alındı. Çalışmanın verileri, Soru Formu, Katz Günlük Yaşam Aktiviteleri Ölçeği (KGYAÖ), KOAH ve Astım Yorgunluk Ölçeği (KAYÖ) kullanılarak toplandı. KGYAÖ'den alınan puan 13-18 ise kişi bağımsız, 7-12 ise kısmen bağımsız, 0-6 ise bağımlı kabul edilmektedir. Ölçekten alınan puan arttıkça bağımlılığın azaldığı, puan azaldıkça günlük yaşam aktivitelerini gerçekleştirmekte zorlanma ve bağımlılıkta artma olduğu kabul edilmektedir. KAYÖ ise 0-100 puan aralığında olup, puanın artması kişinin yorgunluk düzeyinin yüksek olduğunu göstermektedir. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde t testi, ANOVA, Tukey Post Hoc, Tamhane's T2 ve Levene Testleri, Pearson Korelasyon Katsayısı,Lineer Regresyon Binary Lojistik Regresyon analizi kullanıldı. Anlamlılık düzeyi p<0,05 kabul edildi. Hastaların yaş ortalamasının 66,12±12,73, KOAH tanı süresinin 9,29±7,69 yıl, KAYÖ 65,89±20,85 ve KGAYÖ toplam puan ortalamasının 15,53±3,80 olduğu saptandı. Hastaların orta düzeyin üzerinde yorgunluk puanına sahip oldukları, çoğunluğunun bağımsız oldukları ve KAYÖ toplam puanı ile KGYAÖ toplam puanı arasında negatif yönde ve orta düzeyde anlamlı bir ilişkinin olduğu belirlendi, Yaş, BKİ ve KOAH tanı süresi ile yorgunluk düzeyi arasında pozitif yönde, yaş ve tanı süresi ile KGAYÖ arasında negatif yönde anlamlı ilişki olduğu saptandı. Sonuç olarak, KOAH tanısı alan hastaların orta düzeyde yorgunuk yaşadığı ve çoğunluğunun bağımsız olduğu saptandı. Bu doğrultuda, KOAH tanılı bireylerde yorgunluk düzeyi ve günlük yaşam aktiviteleri değerlendirilerek bireyselleştirilmiş hemşirelik bakımı önceliklendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the relationship between fatigue and daily living activities in patients diagnosed with chronic obstructive pulmonary disease (COPD). The descriptive study was conducted with 132 patients diagnosed with COPD who applied to a state hospital between January and July 2025. Permission was obtained from the ethics committee, institution and patients before the study. Data for the study were collected using a questionnaire, the Katz Activities of Daily Living Scale (KADLS), and the COPD and Asthma Fatigue Scale (CAFS). A KADLS score of 13-18 indicates independence, 7-12 indicates partial independence, and 0-6 indicates dependence. It is accepted that as the score on the scale increases, dependence decreases, and as the score decreases, difficulty in performing daily living activities and dependence increase. The KAYÖ ranges from 0 to 100 points, and an increase in the score indicates a high level of fatigue in the individual. The t-test, ANOVA, Tukey Post Hoc, Tamhane's T2 and Levene Tests, Pearson Correlation Coefficient, Linear Regression, and Binary Logistic Regression analysis were used in the evaluation of the data obtained. The significance level was accepted as p<0.05. The mean age of the patients was 66.12±12.73, the mean duration of COPD diagnosis was 9.29±7.69 years, the mean KAYÖ score was 65.89±20.85, and the mean KGAYÖ total score was 15.53±3.80. It was determined that patients had fatigue scores above the moderate level, the majority were independent, and there was a negative and moderately significant relationship between the total KAYÖ score and the total KGYAÖ score. A positive correlation was found between age, BMI, and duration of COPD diagnosis and fatigue level, while a negative correlation was found between age and duration of diagnosis and KGAYÖ. In conclusion, patients diagnosed with COPD experienced moderate fatigue and the majority were independent. Accordingly, fatigue level and activities of daily living should be assessed in individuals diagnosed with COPD, and individualized nursing care should be prioritized.