Evli bireylerde bağlanma stillerinin, ayrılık kaygısı ve evlilik doyumu ile ilişkisi
The relationship of attachment styles in married individuals with separation anxiety and marriage satisfaction
  1. Tez No: 674151
  2. Yazar: SEYHAN GAYGUSUZ DAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ ERKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmanın amacı bağlanma stillerinin evlilik doyumu ve ayrılma kaygısını ne ölçüde yordadığını tespit etmektir. Bu doğrultuda araştırmada incelenen bağımlı değişkenler, evlilik doyumu ve ayrılma kaygısı, bağımsız değişken ise bağlanma stilleridir. Araştırma kapsamında evli bireylerin bağlanma stilleri, evlilik doyumu ve ayrılma kaygılarının, yaş, cinsiyet, evlilik süresi, çocuk sayısı gibi değişkenler bakımından anlamlı derecede değişiklik gösterip göstermediği de incelenmiştir. Araştırma grubunu en az ilkokul mezunu olan ve en az bir yıldır evli olan bireyler oluşturmaktadır. Araştırmaya, 129'u (%75) kadın ve 43'ü (%25) erkekten oluşan toplamda 172 evli kişi katılım göstermiştir. Araştırma ilişkisel tarama modeli ile yürütülmüştür. Veri toplamada temel olarak evli kişilerin demografik verilerine ulaşmak amacıyla“Kişisel Bilgi Formu'ndan yararlanılmıştır. Ayrıca ”Yetişkin Bağlanma Stilleri Ölçeği“, ”Yetişkin Ayrılma Anksiyetesi Anketi“ ve ”Evlilik Uyumu Ölçeği" kullanılmıştır. Bağlanma stillerinin evlilik doyumu ve ayrılma kaygısı üzerindeki yordayıcı etkisini belirlemek amacıyla çoklu regresyon analizinden faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine to what extent attachment styles predict marital satisfaction and separation anxiety. Accordingly, the dependent variables examined in the study are marital satisfaction and separation anxiety, and the independent variable is attachment styles. Within the scope of the study, it was also examined whether the attachment styles of married individuals, marital satisfaction and separation anxiety differ significantly in terms of variables such as age, gender, duration of marriage, and the number of children. The research group consists of individuals who are at least primary school graduates and have been married for at least one year. 172 married people in total, 129 (75%) women and 43 (25%) men, participated in the study. The research was conducted with the relational screening model. The“Personal Information Form”was used in data collection, mainly in order to reach the demographic data of married people. In addition,“Adult Attachment Styles Scale”,“Adult Separation Anxiety Questionnaire”and“Marital Adjustment Scale”were used. Multiple regression analysis was used to determine the predictive effect of attachment styles on marital satisfaction and separation anxiety.