Hastanelerde bulunan sağlık turizmi birim çalışanlarının profillerini ve mesleki zorluk algılarını belirlemeye yönelik bir araştırma
A research to determine the profiles and perceptions of professional difficulty of the health tourism unit employees in hospitals
- Tez No: 674153
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA AVNİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Turizm, Health Care Management, Tourism
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Turizmi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Turizmi (Disiplinlerarası) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Türkiye geneli 15 ilde ve illerde en az bir çalışan olmak üzere 54 çalışan ile gerçekleştirilen bu çalışmada,“Sağlık Turizmi”yapmaya yetkili yataklı sağlık tesislerindeki birim personellerinin profilleri tespit edilmiş olup meslekte karşılaştıkları zorlukların belirlenmesi üzerine e- anket yoluyla araştırma yapılmıştır. Yapılan araştırma sonucunda özellikle sağlık turizminin“Medikal Turizm”dalı üzerinde Türkiye'de var olan eksiklikler ve yapılan olumlu etkilerin devamı üzerine önerilerde bulunulmaktadır. Çalışmada, e-anket verileri“IBM SPSS Statistic 20”programında Cronbach Alpha güvenilirlik değerinin tespitinin ardından, soruların frekans ve yüzdelik değerleri belirlenmiştir. Demografik özellikler ve sorular (independent samples t-testi) bağımsız grup t-testi ve (One-Way ANOVA) Varyans Analizi testi ile analiz edilmiştir. Analiz değerleri sonucunda çok değişkenli veriler Tukey Post-Hoc testiyle değerlendirilip yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study conducted with 54 employees, having at least one employee in each province, throughout 15 provinces in Turkey, Profiles of Unit personnel in inpatient medical facilities authorized to conduct“health tourism”were identified and study was conducted through an e-survey to determine the difficulties they face in the profession. As a result of the research, recommendations are made on the continuation of the deficiencies and positive effects that exist in Turkey, especially in the“medical tourism”branch of health tourism. In the study, e-survey data was analyzed in the“IBM SPSS statistical 20”application to calculate the Cronbach Alpha Reliability value, by which the frequency and percentage values of the questions were determined. Demographic characteristics and questions were analyzed using the independent samples t-test and the one-way ANOVA (analysis of variance) test. In the insight of analysis values, multivariate data was evaluated and interpreted by the Tukey Post-Hoc test.