Ameliyathane dışı anestezi uygulamalarında ebus-ia (endobronşiyal ultrasonografi rehberliğinde transbronşiyal iğne aspirasyonu) olgularının perianestezik verilerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 674161
- Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA İYİLİKÇİ KARAOĞLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Hastanemizde EBUS-İA işlemi sırasında ameliyathane dışı anestezi uygulama tekniklerini, sonuçlarını ve komplikasyonlarını ortaya koymak, bunları göz önünde bulundurarak günübirlik işlemlerde ameliyat dışı anestezi uygulamasını daha iyi hale getirmek amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Yedi yıl boyunca (1 Haziran 2013-1 Haziran 2020) Endoskopi ünitesinde EBUS işlemi sırasında anestezi uygulanan 1382 hastanın verileri Retrospektif olarak toplandı. hastaların yaş, cinsiyet, American Society of Anesthesiologists (ASA) skorları, Charlson komorbidite indeks (CCİ) sınıflaması, yandaş hastalıkları ( astım, kronik obstrüktif akciğer hastalıkları, obstrüktif uyku apnesi, hipertansiyon, koroner arter hastalığı, konjestif kalp yetmezlığı, diabetes mellitus, kronik böbrek yetmezliği, serebrovasküler olay, tiroid hastalıları gibi), karaciğer yetmezliği, EBUS endikasyonları, anestezide kullanılan ilaçlar ve dozları, anestezi süresi, işlem süresi, işlem sayıları, anesteziye bağlı komplikasyonları ve EBUS'a bağlı komplikasyonları kayıt altına alınmıştır ve İstatistiksel değerlendirme SPSS 24.0 paket programı kullanılarak yapılmıştır ve p değerinin
Özet (Çeviri)
Aim: It is aimed to define the techniques, results and complications of non-operating room anesthesia during EBUS-TBNA procedure in our hospital and by taking these into consideration, it is aimed to improve the non-surgical anesthesia procedures in ambulatory procedures Material and method: The data of 1382 patients ((1 June 2013-1 June 2020) who were anesthetized during the EBUS procedure in the Endoscopy unit for 7 years were collected retrospectively. Age, gender, American Society of Anesthesiologists (ASA) scores, Charlson comorbidity index (CCI) classification, comorbidities (asthma, chronic obstructive pulmonary disease, obstructive sleep apnea, hypertension, coronary artery disease[CAD], congestive heart failure, diabetes mellitus, liver lfailure, chronic renal deficiency, cerebrovascular events, thyroid disease), EBUS indications, variety and doses of drugs used during anesthesia, duration of anesthesia, procedure time, number of procedures, anesthesia-related and procedural complications were recorded. Statistical evaluation was made using the SPSS 24.0 package program and a p value of