Ailevi Akdeniz Ateşi hastalarında serum interlökin-37 düzeyi ile hastalığın klinik özellikleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determining the relationship between serum interlokin-37 level and clinical features of the disease in Family Mediterranean Fever patients
  1. Tez No: 674160
  2. Yazar: ABDULKADİR FİNCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN TUFAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
FMF hastalığı ataklarla giden otoinflamatuar bir hastalıktır. Ataklar sırasında; ateş peritonit, plörit, artrit ve erezipel benzeri döküntüler görülür. FMF'de atakları tetikleyen başlıca sitokin interlökin 1β'dır. Bunun sonucunda kişide aşırı inflamasyon oluşur. IL-37; enflamatuar ve bağışıklık sistemlerinin doğal bir inhibitörü olarak işlev gören IL-1 sitokin ailesinin bir üyesidir. Planlanan bu çalışmanın amacı; Ailevi Akdeniz Ateşi ile takipli hastalarda serum IL-37 düzeylerine bakarak FMF hastalığı ile IL-37 arasında ilişki olup olmadığını belirlemekti. Bu çalışma için Gazi Üniversitesi Hastanesi Romatoloji Polikliniğinde Tel Hashomer kriterlerine göre Ailevi Akdeniz Ateşi tanısı almış hastalar alındı. Kontrol grubu ise 18-65 yaş arasında ve obezitesi olmayan (vki
Özet (Çeviri)
Familial Mediterranean Fever (FMF) is an autoinflammatory disease characterized by recurrent episodes of fever, peritonitis, pleuritis, arthritis, and skin rash. The cytokine interleukin-1β (IL-1β) is the principal mediator of inflammatory bursts abserved during FMF attacks. IL-37 is a member of IL-1 family and acts as a natural inhibitor of inflammation.. Herein, we aimed to investigate potential association between IL-37 and clinical characteristics of FMF by determining serum IL-37 levels. Patients diagnosed with FMF using Tel Hashomer criteria at the Gazi University Hospital Rheumatology Outpatient Clinic were included in this crossectional studt. The control group included healthy subjects aged between 18 to 65 with a body mass index of < 30 kg/m2. There was no statistically significant difference in IL-37 levels between FMF patients and healthy subjects. Serum IL-37 levels was negatively correlated with erythrocyte sedimentation rate in FMF patients, but there was no correlation with other inflammatory markers. Serum IL-37 was significantly different in FMF patients with arthritis, myalgia and skin rash compared with those not having these features (p≤0.05). For better characterization of the role of IL-37 in FMF pathogenesis, studies with large number of patients and measurement of IL-37 during attacks are needed.