Perkütan nefrolitotomi sonuçlarını öngörmede preoperatif parametrelerin değerlendirilmesi
Evaluation of preoperative parameters to predict the success of percutaneous nephrolithotomy
- Tez No: 674170
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OZAN BOZKURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Giriş ve Amaç: Perkütan nefrolitotomi 2 santimetreden büyük ve kompleks böbrek taşlarının tedavisinde altın standart tedavidir. Perkütan nefrolitotomi sonrasında taşsızlığı ve gelişebilecek komplikasyonları öngörebilmek hem cerraha hem de hastaya fayda sağlamaktadır. Bu sebeple perkütan nefrolitotomi sonuçlarını öngörebilmek için hastaların preoperatif klinik, laboratuvar ve radyolojik parametreleri değerlendirilerek çeşitli skorlama sistemleri oluşturulmuştur ancak halen evrensel olarak kabul edilmiş altın standart bir taş skorlama sistemi bulunmamaktadır. Çalışmamızda hastaların preoperatif klinik, laboratuvar ve radyolojik parametrelerini değerlendirerek, bu parametrelerin perkütan nefrolitotomi sonuçlarını öngörmedeki rolünü araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntemler: Dokuz Eylül Üniversitesi üroloji kliniğinde Ocak 2010 ve Kasım 2020 tarihleri arasından perkütan nefrolitotomi yapılan hastalar dahil edildi. 18 yaşından küçük olan, preoperatif nefrostomi kateteri takılan, eş zamanlı bilateral perkütan nefrolitotomi yapılan ve preoperatif bilgisayarlı tomografisi, tam idrar tetkiki, idrar kültürü, kreatinin değeri ve tam kan sayımı olmayan hastalar çalışmadan çıkarıldı. Hastaların demografik verileri, taşın tarafı, boyutu, alanı, miktarı, yoğunluğu, lokalizasyonu, cilt taş mesafesi, hidronefroz, opasite gibi radyolojik parametreler ve tam kan sayımı, kreatinin değeri, tam idrar tetkiki ve idrar kültürü gibi laboratuvar parametreleri kaydedildi. Her hasta için teker teker GUY's skoru, S.T.O.N.E skoru ve CROES nefrolitometrik skoru hesaplandı ve kaydedildi. Operasyon sonrası rezidü taş durumu peroperatif floroskopi ya da postoperatif direkt üriner sistem grafisi ve nonopak taşlar için kontrastsız bilgisayarlı tomografi ile değerlendirildi. Perkütan nefrolitotomi sonrası tam taşsızlık sağlanan hastaların operasyonu başarılı; rezidü taş kalan hastaların operasyonu başarısız olarak kabul edildi. Operasyonu başarılı olan ve başarısız olan grupların preoperatif, peroperatif ve postoperatif verileri karşılaştırıldı. Peroperatif ve postoperatif komplikasyonlar modifiye Clavien-Dindo sınıflamasına göre kaydedildi. İstatistiksel analizler SPSS 22 paket programı kullanılarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Percutaneous nephrolithotomy is the gold standard treatment for kidney stones larger than 2 centimeters. Predicting stone-free status and possible complications after percutaneous nephrolithotomy operation is important for patients and surgeons. In our study, we aimed to evaluate the value of preoperative parameters in predicting percutaneous nephrolithotomy success. Materials and Methods: Patients who underwent percutaneous nephrolithotomy between January 2010 and November 2020 in Dokuz Eylul University urology department were included. Patients' demographic characteristics, stone side, size, area, amount, density, localization, skin stone distance, hydronephrosis, opacity and laboratory parameters such as complete blood count, creatinine value, complete urine analysis and urine culture were recorded. GUY's score, S.T.O.N.E score and CROES nephrolitometric score were calculated and recorded for each patients individually. Postoperative residual stone status was evaluated by peroperative fluoroscopy or postoperative direct urinary tract radiography or non-contrast computed tomography. The operation success was defined as no any residual fragments in postoperative imaging modalities. Patients were divided into two groups as successful and unsuccessful and were compared in terms of preoperative, peroperative and postoperative data. Peroperative and postoperative complications were recorded according to the modified Clavien-Dindo classification. Statistical analyzes were performed by using the SPSS 22 package program.