Hekimlerimizin modern tıp ve geleneksel tamamlayıcı tıp yöntemleri hakkındaki düşüncelerini değerlendirme
Evaluation of our physicians' thoughts on modern medicine and traditional complementary medicine methods
- Tez No: 674187
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN ERSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç:Bu çalışma Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ndeki hekimlerin modern tıp ve Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp hakkındaki düşüncelerini değerlendirmeyi, günlük hayatta bu konularda yaşadıkları sıkıntıları ortaya koymayı ve bu sıkıntılara çözüm önerileri sunmayı amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem:Kesitsel ve tanımlayıcı nitelikteki bu çalışma için hastanemizde görev yapmakta olan 407 hekim ile görüşmeler yapıldı. Araştırmacı tarafından hazırlanmış 36 sorudan oluşan anket formunu cevaplandırmaları istendi. Çalışmaya katılmayı kabul eden hekimlere demografik bilgileri, modern tıp ve GETAT hakkındaki düşüncelerini değerlendiren anket soruları yöneltildi. Bulgular: Çalışmaya katılan hekimlerin %65,8'i (n:268) kadın, %34,2'si (n:139) erkektir. Bu hekimlerin ortalama mesleki tecrübe yılı 5'tir. Çalışmaya katılan hekimlerin %39,1'i GETAT ile ilgili herhangi bir eğitim almıştır. %76,7'si (n:312) GETAT yöntemlerinin modern tıbbı destekleyici ve faydalı yöntemler olduğunu düşünüyor. Hekimlerin %74,9'u (n:305) GETAT yöntemlerinin farkındalığının arttırılması için daha çok randomize kontrollü çalışma yapılması gerektiğini düşünmektedir. GETAT yöntemlerinin yaygın şekilde uygulanması konusunda hekimleri en çok kaygılandıran seçenek bu yöntemlerin eğitim almamış kişiler tarafından uygulanmasıdır. Hekimlerin %70,8'i (288) COVID-19 pandemi dönemi sonrası GETAT yöntemlerine yönelimin artacağını düşünmektedir. Hastalarına GETAT yöntemi uygulayan hekimlerin %66'sı (n:101) hastalarından fayda gördüklerine dair geri dönüşler aldıklarını ifade etmiştir. GETAT yöntemleri ile ilgili eğitim alan hekimlerin büyük çoğunluğu modern tıbbın koruyucu hekimliğe gereken önemi vermediğini ve hastalara bütüncül(biyopsikososyal) yaklaşmadığını düşünmektedir. GETAT yöntemleri ile ilgili eğitim almış hekimlerin çoğunluğu hastaların modern tıbbi yöntemlerle yeterince tatmin olamadığı için GETAT yöntemlerine yöneldiğini, modern tıbbın hastadan çok hastalık merkezli bir yaklaşım içinde olduğunu, hastaların polifarmasinin yan etkilerine maruz kaldıklarını düşünmektedir. Sonuç: Hekimler GETAT yöntemlerinin modern tıbbı destekleyici ve faydalı yöntemler olduğunu düşünmektedirler ve GETAT yöntemleri hakkında daha fazla randomize kontrollü çalışma yapılması gerektiğini ifade etmektedirler. Ayrıca hekimleri GETAT yöntemleri hakkında en çok kaygılandıran, bu yöntemlerin eğitimsiz kişiler tarafından uygulanmasıdır. Modern tıp ile ilgili birtakım endişelere sahip hekimler daha fazla GETAT yöntemlerine yönelmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to evaluate the thoughts of physicians in University of Health Sciences Ümraniye Training and Research Hospital about modern medicine and Traditional and Complementary Medicine (T&CM), to reveal their problems in daily life and to offer solutions to these problems. Materials and Methods: For this cross-sectional and descriptive study, 407 physicians working in our hospital were interviewed. They were asked to answer the questionnaire form consisting of 36 questions prepared by the researcher. The physicians who accepted to participate in the study were asked questionnaire questions evaluating their demographic information, their opinions on modern medicine and traditional and complementary medicine. Results: 65.8% (n: 268) of the physicians participating in the study were female and 34.2% (n: 139) were male. The average professional experience of these physicians is 5 years. 39.1% of the physicians participating in the study have received any training on T&CM. 76.7% (n: 312) of them think that T&CM methods are useful and supportive methods for modern medicine. 74.9% of the physicians (n: 305) think that more randomized controlled studies should be done to increase the awareness of T&CM methods. The most worrying option for physicians about the widespread application of T&CM methods is the application of these methods by people who have not received training. 70.8% (288) of the physicians think that the tendency to T&CM methods will increase after the COVID-19 pandemic period. 66% (n: 101) of the physicians who applied the T&CM method to their patients stated that they received feedback from their patients that they benefited. The majority of physicians who are trained on T&CM methods think that modern medicine does not give the necessary importance to preventive medicine and does not approach patients in a holistic (biopsychosocial) way. Most of the physicians trained in T&CM methods think that patients tend to use T&CM methods because they are not satisfied with modern medical methods, modern medicine is a disease-centered approach rather than patients, and that patients are exposed to the side effects of polypharmacy. Conclusion: Physicians think that T&CM methods are supportive and useful methods for modern medicine and state that more randomized controlled studies should be done about T&CM methods. The most worrisome of physicians about T&CM methods is that these methods are applied by untrained people. In addition, physicians who have some concerns about modern medicine have turned to more T&CM methods.