Polisiye filmlerde polislik mesleği temsili: Av Mevsimi, Ejder Kapanı ve New York'ta Beş Minare örneklerinde nitel bir analiz
Representation of police profession in dedective films: A qualitative analysis of the examples of Hunting Season, Dragon Trap and Five Minarets in New York
- Tez No: 674198
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLAY ÇABUK KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışmanın amacı, yakın dönemde çekilmiş olan Av Mevsimi, Ejder Kapanı ve New York'ta Beş Minare isimli polisiye filmlerinin göstergebilim ve nitel içerik analizi yapılabilmesi maksadı ile seçilen sekiz kategori olan Polis Bürokrasisi, Personel Kaynağı, Gerçek Polislik, Duayen Polisler, Üniformanın Ağırlığı, Zor Kullanma Ölçütü, Polisin Takdiri ve Uygulamadaki Açmazlar konularında sosyolojik analizini yapmaktır. Araştırmada, seçilen filmlerde sosyolojik yöntemle çözümlemeler yapılırken, mesleki tespitler üzerinden hareket edilmiştir. Araştırmamızda yöntem olarak içerik analizi içinde yer alan nitel analiz kullanılmıştır. Nitel çözümleme, içeriğin örtülü anlamını, yani kaynağın ilettiği mesajların arka planını ve bağlamını, mesajların kodlanmasındaki örtülü niyetleri ve güdüleri araştırmaya yarayan bir araştırma tekniği olarak tanımlanmaktadır. Araştırmamıza konu olan filmlerin yapım aşamasında EGM tarafından fiili destek verilerek çekilmiş olması, kurumun kendisini tanıtma çabası olarak değerlendirildiğinde, bu filmlerin birbirleri ile olan benzerliğinin ya da göreli olumlu olumsuz yönlerinin sosyolojik bir araştırma olarak ortaya çıkarılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is analysis of the recently shot Turkish Crime films, Hunting Season, The Dragon Trap and Five Minarets in New York with the semiotics and qualitative analysis sociological methodology. The study continues with eight categories selected for the purpose of categorical analysis; Police Bureaucracy, Personnel Resource, Real Policing, Doyen Police, Weight of Uniform, Police Appreciation and Impasse in Practice. In the research, while analyzing the selected films with sociological method, vocational determinations were made. In our research, qualitative analysis in content analysis was used as a method. Qualitative analysis is defined as a research technique to investigate the implicit meaning of the content, that is, the background and context of the messages transmitted by the source, the implicit intentions and motives in coding the messages. The fact that the films subject to our research were shot by the General Directorate of Turkish Police with actual support during the production phase, and when evaluated as an effort to introduce the institution itself, it was aimed to reveal the similarity or relative positive and negative aspects of these films as a sociological research.